Czy czeka nas kolejna masowa wymiana telewizorów? Możliwe, ale dostaniemy w zamian więcej kanałów w 4K. Pojawiły się głosy o szybszym wdrożeniu kolejnego standardu.
Polska telewizja naziemna ledwo wdrożyła standard nadawania DVB-T2 z kodekiem HEVC, a już na horyzoncie widać kolejną nowość. Mowa o standardzie MPEG5 z kodekiem LCEVC. Pojawiły sę głosy o potrzebie szybszego wdrożenia nowego kodeka, by lepiej wykorzystać dostępne częstotliwości. To zaś pozwoli dostarczyć więcej kanałów w wyższej jakości.
Podczas targów NAB Show oprócz nowości dla nadawców zaprezentowana została także ciekawa analiza. Pokazuje ona zyski ze wdrożenia kodeka LCEVC (Low Complexity Enhancement Video Codec) w czasie migracji kanałów telewizyjnych do jakości 4K. Jako przykład posłużyła Brazylia, gdzie już w 2025 roku wdrożona zostanie tak zwana TV 3.0. Proponowane rozwiązanie sprawdzi się jednak także w krajach, gdzie nadawcy są chętni do przejścia na wyższą jakość – na przykład w Polsce. W wielu krajach nie ma jeszcze częstotliwości przeznaczonych do nadawania w 4K.
W niektórych krajach można odbierać kanały w 4K dzięki temu, że nadawcy stosują simulcast. To technika nadawania, w której jednocześnie emitowany jest sygnał dla kanału w jakości standardowej (HD) i w 4K 15 Mb/s. Oba nadawane są z użyciem kodeka HEVC, który zużywa 150-400 proc. więcej pasma w jakości 4K w porównaniu do HD. W Polsce można było w ten sposób odbierać TVP 4K podczas Mundialu w Katarze. Tak samo nadaje telewizja publiczna we Francji i Hiszpanii.
Zobacz: TVP 4K z problemami. Widzowie skarżą się na jakość transmisji z Kataru
To rozwiązanie jest szalenie nieekonomiczne. Kanał w 4K kodowany przez LCEVC zużyje mniej niż 150 proc. pasma w porównaniu do tego samego materiału nadawanego w HD. Stosowanie LCEVC pozwoliłby zaoszczędzić kilkanaście Mb/s na kanał w porównaniu z simulcastem, dostarczając przy tym kanały w jakości 2160p HDR w 50 lub 60 klatkach na sekundę. Przykładowe wartości można porównać w tabeli poniżej.
Dlatego autor raportu Thierry Fautier, do niedawna pracujący w Harmonics, przekonuje do szybkiego wdrożenia oszczędnego kodeka LCEVC. Fautier zwrócił się też do organizacji DVB, by zatwierdziła ten kodek jako dopuszczalny w standardach nadawania. Owszem, potrzebna będzie realokacja pasma i wielu z nas czeka wymiana odbiorników, ale w skali globalnej będzie można sporo zaoszczędzić.
Warto przypomnieć, że w Polsce dopiero co trzeba było wymienić sporo telewizorów i dekoderów. W 2022 roku multipleksy MUX-1 i MUX-4 zaczęły nadawać w standardzie DVBT-2 z kodekiem HEVC. Pod koniec 2023 roku ten sam zabieg został przeprowadzony na MUX-3, od początku istnienia tak nadaje MUX-6. Obecnie już tylko MUX-8 nadaje w DVB-T, ale UKE może w każdej chwili podjąć decyzję o zmianie.
Źródło zdjęć: Gorodenkoff / Shutterstock, advanced-television.com
Źródło tekstu: advanced-television.com