Sony Ericsson tłumaczy proces aktualizacji do Androida 4.0
W dosyć długim wpisie na swoim blogu Sony Ericsson tłumaczy skomplikowany proces aktualizacji jego telefonów z Androidem do najnowszej wersji systemu, 4.0 Ice Cream Sandwich. Przedstawiamy jego skrót i ciekawsze fragmenty.
W dosyć długim wpisie na swoim blogu Sony Ericsson tłumaczy skomplikowany proces aktualizacji jego telefonów z Androidem do najnowszej wersji systemu, 4.0 Ice Cream Sandwich. Przedstawiamy jego skrót i ciekawsze fragmenty.
Jak już wcześniej informowaliśmy, Sony Ericsson zadeklarował, że wszystkie jego telefony z roku 2011 z linii XPERIA otrzymają aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Nastąpi to w 2012 roku, a szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.
Kod źródłowy Androida 4.0 Ice Cream Sandwich udostępniony został producentom 14. listopada i tego dnia inżynierowie Sony Ericssona rozpoczęli prace nad dostosowaniem go do swoich urządzeń. W pierwszym etapie musieli oni dostosować kod nowej wersji systemu do własnych założeń systemu, który ostatecznie trafi do konkretnych modeli telefonów.
Nowa wersja Androida została zoptymalizowana pod procesory Texas Instruments, natomiast do linii XPERIA z 2011 roku trafiły układy Qualcomm 8255. W związku z tym konieczna jest modyfikacja kodu źródłowego lodowej kanapki tak, aby współpracowała z układami wykorzystywanymi przez Sony Ericssona.
Chociaż procesor pochodzi od jednego dostawcy, to w telefonach znalazły się moduły GPS, Bluetooth, aparaty fotograficzne, czujniki itd. pochodzące od różnych dostawców. Należy zatem pod każdy z nich dostosować kod źródłowy i dać poszczególnym aplikacjom dostęp do nich.
Kolejny etap to dostosowanie systemu do konkretnych wymagań i potrzeb telefonów Sony Ericssona. To właśnie w tym momencie do telefonu trafiają m.in. ulepszenia, a także usprawniona zostaje obsługa poszczególnych błędów. Część z łatek opracowanych przez Sony Ericssona ma trafiać do programistów Androida, którzy zamieszczają opracowane fragmenty w ogólnym kodzie systemu.
Po tych pracach następuje testowanie oprogramowania dla oraz na każdym z modeli, które ją otrzymają. Programiści przyglądają się dokładnie pracy np. odtwarzacza muzycznego czy USB, ale również sprawdzają czy będą działać aplikacje zainstalowane z Android Marketu.
Kolejny etap to sprawdzanie stabilności działania nowej wersji systemu. Przeprowadzają ją zarówno sami programiści Sony Ericssona, jak i użytkownicy zewnętrzni. Sprawdzana jest tutaj nie tylko stabilność systemu, ale np. zapotrzebowanie na energię itp. Kolejne prace to rozszerzenie ilości wersji językowych obsługiwanych przez nowy system.
Certyfikacja, czyli kolejny proces opracowywania aktualizacji, polega na poddaniu każdego z modeli z nową wersją systemu odpowiednim testom. Na tym etapie badana jest zgodność z wykorzystywanymi technologiami, wymaganiami konkretnych operatorów, lokalnych itp. Dla globalnych produktów nawet do 80 krajów wydaje swoje certyfikaty, które muszą spełnić testowane modele.
Każda nowa wersja oprogramowania musi uzyskać nowy certyfikat. Tego samego wymagają aplikacje służące do obsługi podzespołów i funkcji telefonu, np. Bluetooth, MMS, Wi-Fi, HDMI czy Adobe Flash. Po ich spełnieniu ponownie przeprowadzany jest test zgodności oprogramowania z platformą Android (Android Compatibility Test).
Na końcu ostatnie zdanie mają jeszcze operatorzy komórkowi, którzy chcą np. otrzymać telefon z oprogramowaniem obsługującym ich usługi dodane, różne sieci czy konkretny model biznesowy.
Po tych pracach nowa wersja systemu gotowa jest do udostępnienia. W zależności od warunków trafia ona do jednego z trzech kanałów aktualizacji: operatora, o ile taki posiada, oprogramowania PC Campanion lub jest udostępniane bez konieczności podłączenia telefonu do komputera (ang. FOTA, Firmware Over the Air).