Banknot pułapka. Lepiej nie mieć takiego w portfelu

Każdy z nas choć raz spotkał się z sytuacją, w której podczas płacenia w sklepie kasjer odmówił przyjęcia banknotu, prosząc o inny, bo ten był naderwany, poplamiony lub miał inny widoczny defekt. Czy to w ogóle zgodne z prawem?

Dominik Krawczyk (dkraw)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Banknot pułapka. Lepiej nie mieć takiego w portfelu

Nie weźmiemy od Pana pieniędzy!

Choć polskie banknoty i monety są wydawane bezterminowo, ich stan fizyczny ma kluczowe znaczenie. Zniszczone, podarte czy poważnie zabrudzone banknoty przestają być pełnoprawnym środkiem płatniczym. Tym samym sprzedawca w sklepie ma prawo odmówić przyjęcia takiego banknotu lub monety, jeśli ich autentyczność budzi wątpliwości lub są poważnie uszkodzone.

Dalsza część tekstu pod wideo

Kasjer ma prawo odmówić przyjęcia banknotu, jeśli jest on poważnie uszkodzony – na przykład przerwany, mocno poplamiony, odbarwiony, postrzępiony, sklejony, z trwałym napisem lub rysunkiem. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego, które wyłącza uszkodzone banknoty i monety jako prawny środek płatniczy.

Te pieniądze nie muszą przepaść — można je wymienić

Wymiana uszkodzonych banknotów i monet jest możliwa w kasie dowolnego banku działającego w Polsce – zarówno komercyjnego, jak i w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Procedura jest bezpłatna i zazwyczaj trwa kilka minut, o ile banknot nie budzi podejrzeń co do autentyczności i można rozpoznać jego wartość nominalną.

Są tutaj jednak pewne zasady, o których warto pamiętać:

- Jeśli banknot zachował ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie lub został przerwany na nie więcej niż dziewięć części, ale wszystkie są obecne, można otrzymać pełną wartość nominalną.
- Jeśli zachowało się od 45% do 75% powierzchni banknotu, wymiana następuje za połowę wartości nominalnej.
- Jeśli banknot jest poważnie uszkodzony (mniej niż 45% powierzchni), wymiana nie przysługuje.
- W przypadku bardzo poważnych uszkodzeń, bank przyjmuje banknot do ekspertyzy i przesyła go do centrali NBP, gdzie zapada decyzja o ewentualnej wymianie.

Odrębne zasady obejmują wymianę monet. Jeśli zachowany został jeden element (rdzeń lub pierścień), otrzymamy połowę wartości, a jeśli oba elementy są obecne (nawet rozdzielone), przysługuje pełna wartość.

Uszkodzone banknoty i monety możemy wymienić w dolnym banku, wystarczy zgłosić się do kasy dokumentem tożsamości. Jest też możliwość przesłania bardzo zniszczonych pieniędzy pocztą do Narodowego Banku Polskiego (Departament Emisyjno-Skarbcowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, z dopiskiem „DES – wymiana”). Dotyczy to jednorazowych kwot do 2 tys. zł. W przypadku poważnych uszkodzeń należy wypełnić wniosek z podstawowymi danymi osobowymi. Decyzję o wymianie podejmuje NBP po analizie autentyczności i stanu banknotu.