DAJ CYNK

Telefony z ofertą garnków na celowniku UOKiK. Philipiak z karą finansową

14.05.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5428

Ważne 0

0

Miejmy na dzieję, że to pierwszy krok do skutecznego pozbycia się telemarketerów oferujących pokaz garnków. UOKiK ukarał spółkę Smak i Zdrowie, dawniej Philipiak Polska.

Dzień dobry, Pani/Pana numer został wylosowany i mam przyjemność zaprosić Panią/Pana na pokaz garnków, na których otrzyma Pani/Pan gwarantowany prezent o bardzo dużej wartości... Tego typu początek rozmowy słyszało zapewne sporo z nas i to wielokrotnie. Pokazy garnków, pościeli, czy innych leczniczych sprzętów to jedna z plag naszych czasów, która w końcu trafiła pod lupę UOKiK.

Zobacz: Tajemniczy klienci UOKiK-u demaskują nieuczciwe praktyki elektromarketów

Urząd ustalił, że spółka Smak i Zdrowie, dawniej Philipiak Polska, zlecała firmie trzeciej wykonywanie telefonów do potencjalnych zainteresowanych, lecz bez ich zgody. Ze względu na naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na spółkę została nałożona skromna kara w wysokości 35 388 zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Zobacz: Pierwsza polska kara za złamanie RODO pod lupą zagranicznych mediów: kwota nie jest imponująca

Aby móc wykonywać tego typu telefony, firma musi posiadać wcześniejszą zgodę potencjalnego klienta. Dlatego też często na początku rozmowy pada pytanie o zgodę na kontynuowanie rozmowy. To niezgodne z Artykułem 172 Prawa Telekomunikacyjnego, ponieważ zgoda musi być wyrażona przed rozmową, a nie w trakcie jej trwania.

Zobacz: Nie jesteś anonimowy w Internecie! Dziennikarz Krzysztof Stanowski ukarał hejtera

Źródło zdjęć: Philipiak

Źródło tekstu: UOKiK; wł

Komentarze
Zaloguj się