DAJ CYNK

Róża Thun zajmie się regulacjami dotyczącymi uniwersalnych ładowarek w UE

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Róża Thun UE jednolita ładowarka

Europosłanka Róża Thun pokieruje pracami Grupy Europejskiej Partii Ludowej nad regulacjami dotyczącymi wprowadzenia w UE uniwersalnej ładowarki.

Pod koniec września Komisarz ds. jednolitego rynku Thierry Breton przedstawił pakiet propozycji legislacyjnych, których celem jest zharmonizowanie ładowania przenośnych urządzeń elektronicznych w Unii Europejskiej. Port USB-C ma się stać standardem dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier. Komisarz zapowiedział, że nowe przepisy dyrektywy Radio Equipment Directive wejdą w życie 2 lata po ich przyjęciu przez Radę UE i Parlament Europejski. Oprócz wprowadzenia jednolitej ładowarki, Komisja Europejska zaproponowała także rozłączenie sprzedaży ładowarek do każdego nowego sprzętu elektronicznego.

Zobacz: USB C obowiązkowym standardem w całej UE. Nowe przepisy nabierają kształtów
Zobacz: UE chce naprawić największą wadę iPhone'a, ale Apple wie lepiej

Nowe propozycje przepisów w skrócie:

  •  Jednolity konektor (złącze) USB-C jako standard dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier.
  • Zharmonizowany standard szybkiego ładowania (fast charging) pozwoli na wyeliminowanie ograniczeń w szybkości ładowania stosowanych przez niektórych producentów.
  • Rozgraniczenie sprzedaży ładowarek ze sprzedażą sprzętu elektronicznego: pozwoli na ograniczenie ilości niewykorzystywanych ładowarek i elektrośmieci.
  • Precyzyjniejsza informacja dla konsumentów. Producenci będą zmuszeni to podawania przejrzystej informacji na temat parametrów ładowania (napięcie, prędkość itp.), co pozwoli konsumentom na jasne określenie czy dotychczasowa ładowarka spełnia wymogi nowego sprzętu elektronicznego.

Róża Thun jednolita ładowarka

Europosłanka Róża Thun będzie odpowiedzialna za regulacje dotyczące tak zwanej jednolitej ładowarki z ramienia Grupy Europejskiej Partii Ludowej. Prace w Parlamencie Europejskim rozpoczną się późną jesienią tego roku. Róża Thun była między innymi współautorką rezolucji Parlamentu Europejskiego i listów do komisarzy z wnioskiem o przyspieszenie decyzji w tej sprawie i przygotowania konkretnych przepisów, nie czekając na dobrowolne porozumienie producentów.

Zobacz: Takiej ładowarki jeszcze nie było - pomysł Motoroli zmieni świat
Zobacz: Oppo prezentuje MagVOOC, magnetyczne rozwiązanie do ładowania

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Róża Thun

Źródło tekstu: Róża Thun

Przewiń w dół do następnego wpisu