DAJ CYNK

Rezolucja dotycząca bezpieczeństwa sieci 5G przyjęta przez Parlament Europejski. Potrzebna certyfikacja

13.03.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5376

Ważne 0

0

Rezolucja dotycząca bezpieczeństwa sieci 5G przyjęta właśnie przez Parlament Europejski, porusza między innymi rosnącą rolę sprzętu i technologii chińskich producentów w unijnej infrastrukturze.

Parlamentarzyści są wyraźnie zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami związanymi z możliwym wykorzystaniem furtek w sieciach 5G przez chińskich dostawców sprzętu i technologii. Wśród swoich obaw wymieniają właśnie zaangażowanie w proces krajów trzecich, których prawo zobowiązuje do współpracy sektora prywatnego z rządem w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Konieczne w opinii Parlamentu Europejskiego jest udzielenie większych kompetencji Agencji Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (ENISA).

Zobacz: 5G w Polsce bez Huaweia? Ministerstwo Cyfryzacji ma rekomendować podwyższony standard bezpieczeństwa 

W założeniach rezolucji EU Cybersecurity Act ENISA miałaby się zająć stworzeniem systemu certyfikującego wszystkie produkty, procesy i usługi 5G przed dopuszczaniem do użytku na terenie UE. Dodatkowo Parlament Europejski zaleca między innymi dywersyfikację dostawców, wieloetapowe procesy zamówień publicznych oraz wdrożenie długofalowej strategii, mającej na celu uniezależnienie się od zagranicznych technologii cyberbezpieczeństwa.

Zobacz: Mateusz Morawiecki o swojej wizji 5G: 'Kontrolowany przez państwo szkielet nadrzędny wobec operatorów'

Źródło zdjęć: Parlament Europejski

Źródło tekstu: Telko.in

Komentarze
Zaloguj się