DAJ CYNK

Mateusz Morawiecki o swojej wizji 5G: 'Kontrolowany przez państwo szkielet nadrzędny wobec operatorów'

Sebastian Górski

Wydarzenia

W rozmowie z Rzeczpospolitą premier Mateusz Morawiecki nakreślił swoją wizję budowy i rozwoju sieci 5G w Polsce. W jego opinii najlepsze byłoby wypracowanie modelu szkieletu kontrolowanego przez państwo, nadrzędnego wobec operatorów komercyjnych.

Jak mówi Mateusz Morawiecki, trwają właśnie prace nad opracowaniem koncepcji zmierzającej w stronę strategicznego nadzoru państwa nad siecią 5G w Polsce. Chodzi o szkielet, który będzie nadrzędny wobec operatorów komercyjnych. Premierowi pod pewnymi warunkami bliska jest wizja spółki Skarbu Państwa, przykładowo Exatel w roli inwestora systemu, który bezpośrednio miałby współpracować z największą czwórką telekomów w Polsce.

Zobacz: Malezja nie boi się Huaweia. Chińska firma podpisała porozumienie z Maxis na rzecz przyspieszenia wdrożenia 5G

W rozmowie odniesiono się też do aktualnie trwającej wojny handlowej między USA i Chinami, w kontekście możliwego wyłączenia z rynku chińskich dostawców sprzętu do budowy 5G. Polski premier zapewnia, że jesteśmy suwerennym państwem, które nie pozwala sobie na jakiekolwiek szpiegowanie. Jednocześnie tłumaczy, że w jego opinii 5G "musi się opierać na mechanizmach kontrolnych, jakości, dostępności, ale także suwerenności".

Zobacz: 5G Ready w Play - pytania, odpowiedzi i ciekawostki oraz mistrzowski komentarz prezesa Orange

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: RP.pl