DAJ CYNK

5G w Polsce bez Huaweia? Ministerstwo Cyfryzacji ma rekomendować podwyższony standard bezpieczeństwa

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5348

Jak podaje RMF24, Ministerstwo Cyfryzacji chce postawić takie warunki przy budowie sieci 5G w Polsce, które mogą wyeliminować chińskie firmy z udziału w przetargu.

Marek Zagórski powiedział w rozmowie z Mariuszem Piekarskim z RMF FM, że budowa sieci 5G ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania najważniejszych systemów państwa. Resort cyfryzacji ma przy tym rekomendować podwyższony standard bezpieczeństwa, co oznacza, że podczas wybierania rozwiązań potrzebnych do budowy sieci nowej generacji będą uwzględniane nie tylko kwestie techniczne i cena, ale również ryzyko związane z wyborem konkretnej firmy.

Zobacz: Huawei będzie nas zabijać technologią 5G? Takie wizje szerzy amerykański ambasador
Zobacz: Unia Europejska może zakazać stosowania sprzętu firmy Huawei przy budowie sieci 5G
Zobacz: USA stawia Polsce ultimatum w sprawie Huaweia? Albo 5G, albo Fort Trump

Jak zapewniał minister cyfryzacji w rozmowie z reporterem RMF FM, plany resortu dotyczące 5G nie są adresowane wprost do chińskich firm, takich jak na przykład Huawei. Z drugiej strony Zagórski nie ukrywa, że są zastrzeżenia wobec chińskich gigantów telekomunikacyjnych związane z bezpieczeństwem. Tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo, nie ma miejsca na kompromisy.

- Standard będzie badał wszystkie aspekty. Zarówno technologiczne, jak i szerzej bezpieczeństwo, o którym się w tej chwili mówi na przykład w odniesieniu do firm chińskich, czyli ta deklaracja, zobowiązania do współpracy z chińskimi służbami też musi być brane pod uwagę. Dotyczy to każdego dostawcy. Nie tylko chińskiego.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jak twierdzi minister cyfryzacji, nie chodzi w tym wszystkim o przystąpienie do wojny handlowej, którą Stany Zjednoczone prowadzą z Chinami, ale o bezpieczeństwo.

Wytyczne dotyczące budowy sieci 5G w Polsce ma przygotować komitet ds. cyberbezpieczeństwa. Może zajść przy tym tym konieczność zmiany kilku ustaw, między innymi o zarządzaniu kryzysowym.

Zobacz: Huawei otwiera Centrum Przejrzystości i Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Brukseli
Zobacz: Na Islandii ruszą testy 5G. Tamtejszy operator Nova podpisał w tej sprawie umowę z firmą Huawei
Zobacz: 5G Simplified Solution - pomysł Huaweia na tańsze wdrażanie sieci nowej generacji

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: RMF24

Przewiń w dół do następnego wpisu