DAJ CYNK

Unia Europejska może zakazać stosowania sprzętu firmy Huawei przy budowie sieci 5G

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8667

Huawei może mieć poważne problemy w Europie. Agencja Reuters twierdzi, że Komisja Europejska może zakazać stosowania sprzętu sieciowego 5G tej firmy na terenie całej Unii.

Jak podaje Reuters, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem. Mają one dotyczyć rzekomej współpracy Huaweia z chińskim rządem i zostawiania w sprzęcie sieciowym tylnych furtek (backdoor), co naraziłoby go na ataki cyberprzestępców. Tego typu wątpliwości zgłaszały również władze USA Australii, blokując działalność chińskiej firmy na swoich terytoriach.

Zobacz: Australia blokuje budowę sieci 5G przez Huaweia i ZTE
Zobacz: [Aktualizacja] USA oficjalnie oskarża Huaweia. W tle Iran, szpiegostwo i kradzież technologii
Zobacz: USA stawia Polsce ultimatum w sprawie Huaweia? Albo 5G, albo Fort Trump

Wprowadzenie zakazu w Unii Europejskiej może mieć daleko idące konsekwencje, które mogą być tematem rozmów na posiedzeniu GSMA podczas targów Mobile World Congress 2019 w Barcelonie, pod koniec lutego. Wielu europejskich operatorów zamierza zbudować swoje sieci 5G w oparciu o sprzęt Huaweia, więc gdy go zabraknie, cały proces się wydłuży.

Zobacz: Rezygnacja z rozwiązań Huaweia opóźni wdrożenie 5G o dwa lata

Zakaz może też uniemożliwić Europie skuteczne konkurowanie z innymi regionami, gdzie 5G zostanie wdrożone znacznie wcześniej. Pojawiają się głosy, że brak Huaweia przy rozwoju sieci może cofnąć europejskich operatorów telefonii komórkowej o kilka lat.

Zobacz: Huawei publikuje oświadczenie dotyczące sieci 5G i cyberbezpieczeństwa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu