DAJ CYNK

[Aktualizacja] USA oficjalnie oskarża Huaweia. W tle Iran, szpiegostwo i kradzież technologii

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4280

Skończył się czas pustego stawiania zarzutów. Stany Zjednoczone wystosowały oficjalne akty oskarżenia wobec Huaweia.

Można by rzec - maszyna ruszyła. Firma Huawei została oskarżona o szereg przestępstw wobec Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znalazło się złamanie embarga handlowego wobec Iranu oraz międzynarodowych regulacji handlowych, wielokrotne łamanie amerykańskiego prawa oraz, co ciekawe, kradzież tajemnicy handlowej. W tym przypadku wymienia się kradzież technologii związanej z testowaniem smartfonów należącej do T-Mobile.

Zobacz: USA stawia Polsce ultimatum w sprawie Huaweia? Albo 5G, albo Fort Trump

Oficjalnie oskarżona jest też dyrektor finansowa Huaweia Meng Wanzhou, która miała być odpowiedzialna za ukrywanie interesów firmy prowadzonych z Iranem. Obecnie Wanzhou czeka w kanadyjskim więzieniu na ekstradycję do USA.

Zobacz: Kanada powinna zakazać dostaw sprzętu Huawei do budowy sieci 5G. Tak twierdzi były szef tamtejszego wywiadu
Zobacz: Jestem niewinny - twierdzi były dyrektor sprzedaży Huaweia w Polsce. Weijing Stanisław Wang wydał oświadczenie w sprawie aresztowania go przez ABW

Aktualizacja

Nie musieliśmy długo czekać na oświadczenie Huaweia w tej sprawie. Jego treść zamieszczamy poniżej.

Firma Huawei jest rozczarowana przedstawionymi zarzutami. Po aresztowaniu Pani Meng Wanzhou, szukaliśmy możliwości przedstawienia w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych swojego stanowiska w sprawie dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę dla Wschodniego Okręgu Nowy Jork. Prośba ta została odrzucona bez podania uzasadnienia.

Z kolei zarzuty w sprawie naruszenia tajemnicy handlowej, przedstawione przez Prokuraturę dla Zachodniego Okręgu w Waszyngtonie, były przedmiotem rozstrzygnięcia wydanego przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Sprawa zakończyła się ugodą stron, po tym, jak ława przysięgłych sądu w Seattle nie stwierdziła umyślnego naruszenia tajemnicy handlowej.

Firma Huawei zaprzecza, jakoby ona, jej spółki zależne lub filie dopuściły się któregokolwiek z zarzucanych naruszeń prawa Stanów Zjednoczonych przedstawionych w aktach oskarżenia. Nie mamy wiedzy o żadnych sprzecznych z prawem czynach rzekomo popełnionych przez Meng Wanzhou. Wierzymy, że amerykańskie sądy ostatecznie podzielą nasze zdanie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu