DAJ CYNK

Jestem niewinny - twierdzi były dyrektor sprzedaży Huaweia w Polsce. Weijing Stanisław Wang wydał oświadczenie w sprawie aresztowania go przez ABW

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5291

8 stycznia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego aresztowała dyrektora sprzedaży Huaweia na Polskę, Weijinga Stanisława Wanga. Stanisław to imię, którym w Polsce posługuje się były pracownik chińskiego koncernu.

Weijing Stanisław Wang napisał w swoim oświadczeniu, że jest niewinny, a kierowane przeciwko niemu zarzuty są bezpodstawne. Były dyrektor Huaweia na Polskę twierdzi, że nigdy świadomie nie miał kontaktu z jakimkolwiek wywiadem, ani z żadnym nie współpracował. Dotyczy to także wywiadu chińskiego. Fragmenty oświadczenia prezentujemy poniżej.

W związku z moim zatrzymaniem w dniu 8 stycznia 2019 roku pod zarzutem rzekomego działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, oświadczam stanowczo, że jestem niewinny.

Ze względu na to, że materiał dowodowy w tej sprawie jest tajny, niestety ani ja, ani mój obrońca nie możemy się do niego publicznie odnieść ani szczegółowo go komentować. Mam jednak prawo ocenić, po zapoznaniu się z całością materiału dowodowego w sprawie, że postawiony mi zarzut jest całkowicie bezpodstawny i strasznie krzywdzący.

Nigdy świadomie nie miałem kontaktu a już na pewno nie współpracowałem z jakimkolwiek wywiadem, w szczególności z wywiadem chińskim.

Kocham Chiny, moją ojczyznę, i mam nadzieję, że o mnie nie zapomni. Niezależnie jednak od tego, nigdy nie wziąłbym udziału w czymkolwiek, co mogłoby wyrządzić krzywdę Polsce lub Polakom.

Weijing został zwolniony z zajmowanego stanowiska w Huaweiu, co było tłumaczone tym, że incydent podważył reputację firmy.

Według mojej najlepszej wiedzy Huawei jest niewinne a wszystkie negatywne opinie, jakie są formułowane wobec Huawei w kontekście mojego zatrzymania są pozbawione jakichkolwiek podstaw. Jedynym celem mojej pracy było rozwinięcie współpracy pomiędzy Huawei a Polską w obszarze inwestycji i rozwoju zaawansowanych technologii.

Weijing Wang studiował polonistykę na Uniwersytecie Języków Obcych w Pekinie. Podczas studiów otrzymał roczne stypendium w Polsce, co pozwoliło mu szlifować język polski na Uniwersytecie Łódzkim.

Mieszkam w Polsce od ponad 12 lat. Z polską kulturą i językiem jestem związany dużo dłużej. Mieszkając już w Polsce ożeniłem się. To tu urodził się mój syn, który ma obecnie 2,5 roku. Chciałbym go wychować w Polsce jako chińskiego i polskiego patriotę, obywatela nowoczesnego świata, w którym nasze kraje pielęgnują wzajemną przyjaźń i szanują wielowiekową historię wzajemnych kontaktów, w której – z tego co wiem – Polska i Chiny nigdy, choćby przez moment nie były w konflikcie.

W swoim trzystronicowym oświadczeniu były dyrektor sprzedaży Huaweia na Polskę odniósł się także do ostatnich wydarzeń, związanych ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Zobacz: Kanada powinna zakazać dostaw sprzętu Huawei do budowy sieci 5G. Tak twierdzi były szef tamtejszego wywiadu
Zobacz: Niemcy kolejnym krajem, który chce odsunąć Huaweia od swojej sieci 5G
Zobacz: Huawei zwalnia dyrektora oskarżonego o szpiegostwo

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Money.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu