DAJ CYNK

5G Simplified Solution - pomysł Huaweia na tańsze wdrażanie sieci nowej generacji

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4224

5G to przyszłość telekomunikacji - co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Było to widać podczas kończących się dzisiaj targów MWC 2019 w Barcelonie: logo 5G było widoczne niemal wszędzie. Wiele dla rozwoju tej nowej technologii przesyłania danych robi Huawei, który w czasie targów zaprezentował swoje rozwiązania, dzięki którym wdrażanie oraz korzystanie z 5G ma być przede wszystkim tanie.

Każda nowa technologia sieci komórkowych jest wdrażana coraz szybciej. Sieć 3G potrzebowała 10 lat, by dotrzeć do 500 mln użytkowników. Sieci 4G zajęło to 5 lat, natomiast w przypadku 5G to tylko 3 lata. Po raz pierwszy od 40 lat zdarzyło się, że sama sieć 5G oraz terminale mogące z niej korzystać są jednocześnie w podobnej fazie dojrzałości.

Szacuje się, że w 2019 roku ponad 50 krajów przydzieli zasoby częstotliwości sieciom 5G, ponad 60 operatorów wdroży 5G na dużą skalę i będzie dostępnych ponad 40 typów komercyjnych terminali. Sieć nowej generacji będzie rozwijać się nawet dziesiątki razy szybciej niż istniejące technologie radiowe, zostanie wdrożone na większą skalę i będzie miała więcej użytkowników. Pierwsza fala komercjalizacji 5G obejmie jedną trzecią ludności świata, znacznie przekraczając skalę rozpowszechnienia 3G lub 4G.

Huawei zawarł do tej pory ponad 30 umów handlowych związanych z 5G i dostarczył ponad 40 tysięcy stacji bazowych. Ważną i pilną sprawą jest zapewnienie użytkownikom końcowym jak najniższą cenę przesyłu jednego bitu danych, przy jednoczesnym zapewnieniu jak najlepszego doświadczenia eMBB (Enhanced Mobile Broadband). Osiągnięcie tego ma być możliwe dzięki wdrożeniu na szeroką skalę systemów Massive-MIMO (wiele wejść - wiele wyjść). Obecnie Massive-MIMO 64T64R i 32T32R są odpowiedzialne za 95% przesyłu komercyjnego, obniżając koszt przesłania jednego bitu danych odpowiednio 25 i 50 razy w stosunku do rozwiązań stosowanych w sieciach 4G.

- Ustanawiamy nowy rekord w historii komunikacji mobilnej. 5G będzie się rozwijać w szybkim tempie, na dużą skalę i w szerokim zakresie. 2019 ma być rokiem komercjalizacji 5G, a uproszczone rozwiązanie 5G Huawei pomoże operatorom zbudować sieć 5G o doskonałej wydajności i łatwej obsłudze oraz możliwością szybkiej i prostej implementacji.

- powiedział Yang Chaobin, prezes Huawei 5G Product Line.

Zobacz: Orange i Ericsson przetestowały 5G w Zakopanem. Pierwsze w Polsce testy na najwyższej częstotliwości
Zobacz: T-Mobile: Testy 5G w kolejnych miastach, światłowody, telewizja i gigabitowe łącza radiowe
Zobacz: Deutsche Telekom: sieci 5G w 2019 roku stają się rzeczywistością

5G Simplified Solution to prostsze stacje bazowe i prostsza architektura sieci

Uproszczone rozwiązania 5G są przeznaczone dla różnych scenariuszy wdrażania, takich jak tradycyjne stacje bazowe makro (obejmujące duże obszary), hotspoty uliczne i stacje bazowe wewnątrz budynków. Najbardziej innowacyjnym z nich, według Huaweia, jest 5G Blade AAU. Obsługuje on wszystkie technologie radiowe i pasma częstotliwości, a także integruje anteny aktywne i pasywne. Uprościło to znaczenia antenę stacji bazowej, która ma wysokość 2 metry, więc spełnia wymagania instalacyjne istniejących obiektów. Ponadto Blade AAU efektywniej wykorzystuje zasoby, pomagając operatorom zmniejszyć koszty operacyjne.

Uzupełnieniem Blade AAU jest Blade BBU, co razem tworzy Super Blade Site. Rozwiązanie daje się wykorzystać na zewnątrz, jest modułowe, może też w pełni wykorzystać istniejące zasoby, a także znacznie obniżyć koszty operacyjne.

Operatorzy na początku wdrażania 5G zazwyczaj stoją przed wyborem: Non-Standalone (NSA) czy Standalone (SA). Pojawia się również pytanie, czy terminale NSA i SA mogą jednocześnie uzyskać dostęp do sieci 5G. Z perspektywy dostępu sieci radiowej do sieci rdzeniowej, 3GPP definiuje kompletny standardowy interfejs. Stacja bazowa 5G obsługuje zarówno architekturę NSA, jak i SA. Ta sama platforma sieci bazowej może również obsługiwać 4G EPC i 5G Core w tym samym czasie. Terminale NSA i SA mogą więc mieć dostęp do tej samej sieci 5G jednocześnie.

5G Simplified Solution sprawia, że wybór między NSA i SA nie jest już dylematem dla operatorów. W tej samej sieci 5G mogą współistnieć dwie architektury, a stacja bazowa NSA może być płynnie przekształcona w stację bazową SA poprzez aktualizację oprogramowania.

Zobacz: Minister Cyfryzacji o sieci 5G: 'To nie kolejna odsłona nowej, zaktualizowanej technologii, to coś więcej'
Zobacz: Huawei przedstawia uproszczoną strategię wdrażania technologii 5G
Zobacz: Sieć 5G nie zabija - mówi autorytet w dziedzinie promieniowania elektromagnetycznego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Huawei, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu