DAJ CYNK

Huawei będzie nas zabijać technologią 5G? Takie wizje szerzy amerykański ambasador

orson_dzi

Taryfy, promocje, usługi

Amerykański ambasador przestrzega przed technologią 5G i firmą Huawei. Bardziej jednak straszy nas chińską firmą niż nową technologią i nie chodzi tutaj o promowanie przez przeciwników sieci 5G smażenie mózgu. Gordon Sondland zwraca uwagę na inne zagrożenia.

Gordon Sondland to amerykański ambasador przy Unii Europejskiej. W wywiadzie dla Politico przestrzegał nas nie tyle przed siecią 5G, co przed firmą Huawei budującą sieć 5G. Ambasador nie mówił o żadnym szkodliwym promieniowaniu smażącym mózgi, kontroli umysłów, chipowaniu i podobnych fantastycznych teoriach.

Zobacz: Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G

Zamiast tego Sondland mówił co konkretnie Huawei może zrobić będąc dostawcą urządzeń sieciowych. Jego zdaniem chiński rząd, będzie w stanie za pośrednictwem sieci 5G podsłuchiwać dowolną osobę lub nawet zepchnąć z drogi samochód podłączony do sieci i zabić znajdujące się w niej człowieka. Dodaje też, że USA i Unia Europejska powinny razem stawić czoła zagrożeniu płynącemu ze strony Chin i wspólnie walczyć, bo nawet jeśli Donald Trump odejdzie, to zagrożenie ze strony Dalekiego Wschodu nie minie. Straszna wizja, prawda? Niekoniecznie.

Zobacz: Mike Pompeo w Polsce: chińskie technologie, albo amerykański sprzęt wojskowy

Huawei może faktycznie mieć dostęp do tego, co jest przesyłane przez ich sieć. Dajmy na to Orange też widzi, co przesyłacie za pomocą ich Internetu. Nie wie za to czym są zaszyfrowane dane. A właśnie w takiej formie powinny one być przesyłane do usług, takich jak podany tu jako przykład samochód. Bo to od producenta tego samochodu zależy to, w jaki sposób jest zabezpieczony, a nie od firmy, który buduje sieć, za pomocą której się z nim łączymy. Równie dobrze możemy obawiać się, że firma kurierska sprawdzi co jest w naszej przesyłce. Jeśli będzie to przezroczyste pudełko, to tak się stanie. Ale już ze sprawdzeniem zawartości przesyłanego sejfu byłyby problemy.

Na wypowiedź ambasadora szybko zareagował Abraham Liu, przedstawiciel Huaweia w Unii Europejskiej, który określił jego słowa jako obrażające ludzką inteligencję.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: POLITICO; włt

Przewiń w dół do następnego wpisu