DAJ CYNK

Prawie 3 tys. miejscowości w Polsce nie ma zasięgu sieci komórkowej

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8787

Operatorzy stawiają coraz więcej stacji bazowych, żyjemy w czasach światłowodów i sieci 5G, ale nadal jest w Polsce wiele miejsc, do których nie dociera zasięg żadnej sieci komórkowej.

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk odpowiadała w sejmie na pytania dotyczące miejsc bez zasięgu sieci komórkowej w Polsce. Okazuje się, że w czerwcu 2018 roku tzw. białych plam było 2873. To oczywiście spadek w stosunku do 3080 rok wcześniej, ale to nadal bardzo wysoka liczba.

Dodatkowo nie wygląda to dobrze na tle danych UKE, które mówią, że w Polsce mamy 100% pokrycie kraju siecią 3G oraz 99% siecią LTE. Są to dane w ujęciu populacyjnym. Z tego wynika, że mamy w Polsce 2873 miejscowości bez zasięgu, ale zasięg ma 100% ludności. Zdaniem Wandy Buk, miejscowości bez zasięgu to małe jednostki osadnicze.

Wiceminister przekonywała, że brak zasięgu wynika z niskich norm PEM w naszym kraju. To one nie pozwalają na dotarcie zasięgiem do miejsc oddalonych od nadajników. Dodatkowo średni czas budowy nadajnika w Polsce to 153 dni, co jest spowodowane wysoką biurokratyzacją całego procesu. Wszystko to ma zmienić powstająca Megaustawa.

Projekt Megaustawy już gotowy. Zakłada zwiększenie norm PEM i stworzenie funduszu szerokopasmowego
Polski rząd pracuje nad megaustawą ułatwiającą wdrożenie 5G

 

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu