DAJ CYNK

Polski rząd pracuje nad megaustawą ułatwiającą wdrożenie 5G

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 13609

Jeszcze w listopadzie ma być gotowy projekt ustawy, która ułatwi prace nad budową sieci 5G w Polsce. Nowa megaustawa ma znieść bariery, które stoją na drodze wdrażania nowej technologii.

Zmiany w przepisach, nad którymi pracują polskie władze, mają przede wszystkim zwiększyć normę dotyczącą maksymalnej dopuszczalnej gęstości mocy pola elektromagnetycznego, która dla częstotliwości z zakresu 300 MHz - 300 GHz (w nim mieszczą się częstotliwości używane przez telefonię komórkową, w tym przez 5G) wynosi w Polsce 0,1 W/m2. Zgodnie z raportem Boston Consulting Groum, nie pozwala to na zbyt duże zagęszczenie stacji bazowych, a tym samym stoi na drodze do budowy efektywnej sieci 5G. Tym bardziej, że większość państw Unii Europejskiej ma prawo znacznie mniej restrykcyjne, z normami wyższymi przynajmniej 20 razy w stosunku do tego, co mamy w Polsce. Czasem jest to nawet 100 razy więcej.

Kolejna zmiana, jak powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji, ujednolici regulacje związane z opłatami za zajęcie pasa drogowego na rzecz budowy sieci telekomunikacyjnej. Problemem obecnie jest to, że opłaty te są ustalane przez samorządy i wynoszą czasem nawet 200 zł za metr kwadratowy. Według ministra cyfryzacji, maksymalna stawka, która znajdzie się w nowej ustawie, ma wynieść 20 zł za 1 m2.

Testowy nadajnik sieci 5G ruszył w Gliwicach we wrześniu bieżącego roku, a prowadzone przez Orange i Huaweia testy zostały oprotestowane przez mieszkańców tego miasta, o czym pisaliśmy na łamach TELEPOLIS.PL. W 2019 roku mają zostać uruchomione pierwsze wdrożenia sieci nowej generacji, natomiast do 2025 roku korzystanie z 5G ma być możliwe we wszystkich miastach oraz wzdłuż głównych szklaków komunikacyjnych w Polsce.

Zobacz: Byliśmy na proteście przeciwko 5G. Protestujących nie trzeba się bać - wystarczy dać im mówić
Zobacz: Testy 5G powodem masowej śmierci ptaków. Manipulacja środowisk anty-5G?
Zobacz: Politechnika Łódzka przetestuje sieć 5G. Start jeszcze w tym roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: CRN.pl

Tagi: 5g
Przewiń w dół do następnego wpisu