DAJ CYNK

Niemcy mają dostęp do sieci LTE, ale wielu z nich nadal korzysta z 3G

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

telefony internet LTE

Dostęp do sieci LTE jest w krajach rozwiniętych niemal powszechny. Podobnie sytuacja wygląda w Niemczech. Często obok LTE pojawia się również 5G. Tymczasem wiele osób nadal korzysta wyłącznie z sieci 3G, niemal całkowicie ignorując sieć 4G. Z czego to wynika?

Tylko 3G

Na koniec 2018 roku w Niemczech było 107,5 mln karty SIM (z wyłączeniem kart M2M i IoT), ale aktywnych kart 4G/LTE było już tylko 50,5 mln. Czyli ponad połowa kart SIM nie ma w ogóle dostępu do sieci LTE.

Największą grupę (81,4%) stanowią osoby, które nie łączą się z siecią LTE, pomimo tego że mają kompatybilny smartfon i znajdują się w zasięgu sieci 4G. Są to osoby, które używają starego planu taryfowego lub mają starą kartę SIM, które nie działa w sieci 4G, albo mają wyłączone LTE w swoich smartfonach. Co jest znacznie mniej prawdopodobne.

15,6% osób, które nie łączą się z LTE stanowi grupa, która nie posiada kompatybilnego smartfonu. Ich urządzenia są na tyle stare lub proste, że pozwalają wyłącznie na łączność 3G.

Najmniej liczbą grupę (3%) stanowią osoby, które nie mają dostępu do zasięgu sieci LTE.

Zobacz: Chiny mają już 5G, wiec czas na 6G

Mają tylko 3G, ale i tak korzystają z Internetu

Może się wydawać, że osoby korzystające wyłącznie z sieci 3G nie używają Internetu w telefonie. To błędne podejście. Okazuje się, że prawie połowa z nich (48,9%) korzysta z Internetu, choć uzyskują znacznie niższe prędkości niż w przypadku użytkowników sieci LTE. Wynosi ona średnio 8,6 Mb/s. Z mobilnego Internetu korzysta za to 88,3% użytkowników sieci LTE i ich średnia prędkość to 25,2 Mb/s.

Zobacz: Wyniki rankingu SpeedTest.pl za październik. Na mobilnym podium raz T-Mobile, raz Play...

Używają 3G pomimo gorszego zasięgu

Niemieccy operatorzy większość usług sieci 3G świadczy w paśmie 2100 MHz, w którym średnia prędkość Internetu jest niezła i wynosi 9 Mb/s. Jednak jego zasięg jest ograniczony. Osoby na co dzień korzystające z LTE, w zasięgi sieci 4G są przez prawie 90% czasu. Osoby korzystające z 3G, w zasięgu sieci 3G są tylko przez 50% czasu. Później ich urządzenia łączą się z siecią 2G lub całkowicie tracą zasięg.

Zobacz: Premier Morawiecki pisze list do szefa Netflixa

Co z tym zrobić? Dalej rozwijać sieć 3G?

Ta sytuacja stawia przed niemieckimi operatorami sporą zagadkę. Obecnie mało kto rozwija sieć 3G, ale może w tym przypadku warto się tym zainteresować? Osobom, które potrzebują tylko sieci 3G, bo zazwyczaj nie korzystają z Internetu i używają telefonu głównie do rozmów, można poprawić zasięg. A tym samym przenieść je z pasm LTE do 3G, tworząc wolne miejsce w sieciach 4G. To poprawiłoby możliwości sieci dla osób, które na co dzień używają Internetu mobilnego. Nadajniki nie byłoby tak przepełnione.

Zobacz: Podwyższenie norm PEM w Polsce - w przyszłym tygodniu ruszą konsultacje
Zobacz: Samsung AX60R5080WD - oczyszczacz powietrza, który utrzyma w ryzach poziom PM2,5 oraz innych zanieczyszczeń w naszym domu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: OpenSignal; wł