DAJ CYNK

Samsung AX60R5080WD - oczyszczacz powietrza, który utrzyma w ryzach poziom PM2,5 oraz innych zanieczyszczeń w naszym domu

Marian Szutiak

Testy sprzętu

Samsung AX60R5080WD - widok ogólny, przód

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym spada jakość powietrza, którym oddychamy, szczególnie w dużych miastach, gdzie poziom pyłów zawieszonych PM2,5 przekracza wielokrotnie dopuszczalne normy. Jeśli chcemy we własnym mieszkaniu oddychać czystym powietrzem, co na pewno odbije się korzystnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu, powinniśmy zainwestować w oczyszczacz powietrza. Takie produkty ma w swojej ofercie między innymi Samsung. Jeden z nich, model AX60R5080WD, miałem okazję przetestować, jednocześnie porównując jego możliwości z dwoma podobnymi urządzeniami, które posiadam w swoim mieszkaniu. Zapraszam do zapoznania się z poniższą recenzją oraz jej komentowania.

Wygląd i podstawowe dane techniczne

Do przetestowania otrzymałem oczyszczacz powietrza firmy Samsung, pozwalający „obsłużyć” mieszkanie o powierzchni do 60 m2. Urządzenie ma wymiary 360 x 783 x 293 mm i waży 11,2 kg, czyli jest dosyć duże i ciężkie. Na szczęście jest łatwe w przemieszczaniu z miejsca na miejsce, za sprawą kółek, na których stoi. Obudowa została wykonana z białego plastiku, natomiast górna powierzchnia ma kolor czarny.

Z przodu oczyszczacza znajduje się duża, zdejmowana pokrywa, stanowiąca również wlot powietrza. Po jej zdjęciu zobaczymy filtr wstępny, zatrzymujący największe zanieczyszczenia, a za nim filtr węglowy, który neutralizuje szkodliwe gazy i niechciane zapachy, oraz filtr HEPA H13, który zatrzymuje zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem, takie między innymi jak pyły PM2,5. Zestaw ten dba o to, by jakość powietrza w naszym mieszkaniu uległa poprawie. Będzie to możliwe, jeśli filtry będziemy regularnie czyścić. Samsung zaleca takie czynności wykonywać co dwa tygodnie w przypadku, gdy oczyszczacz pracuje bez przerwy, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Żywotność filtrów wynosi od 6 miesięcy do 1 roku, zależnie od jakości powietrza, a także intensywności korzystania z urządzenia.

Samsung AX60R5080WD - filtr węglowy
Filtr węglowy
Samsung AX60R5080WD - filtr HEPA
Filtr HEPA

W ciągu godziny testowany oczyszczacz może przefiltrować do 467 m3 powietrza. Moc urządzenia wynosi 60 W (dane producenta).

Samsung AX5500K ma trzy wyloty oczyszczonego powietrza. Znajdują się one po bokach oczyszczacza oraz na górze. Na górze znajduje się również wyświetlacz oraz świecący pasek, pokazujące stan powietrza, a także dotykowe przyciski służące do sterowania urządzeniem. Oczyszczacz ma wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy się z nim połączyć zdalnie za pomocą aplikacji Samsung SmartThings. Z tyłu urządzenia znajdziemy uchwyt do przenoszenia.

Samsung AX60R5080WD - prawy bok

Samsung AX60R5080WD - wyświetlacz i przyciski

Na prawym boku znajdują się dwa czujniki, które badają powietrze pod kątem pyłów PM10, PM2,5 oraz PM1,0 (czujnik laserowy), a także obecności zanieczyszczeń gazowych. Poziom poszczególnych zanieczyszczeń pyłowych jest podawany na wyświetlaczu w mikrogramach na metr sześcienny, a o tym, czy jest on bardzo wysoki, wysoki, średni czy niski, informuje nas kolor wskaźnika – odpowiednio czerwony, żółty, zielony lub niebieski. Minimalna wartość pokazywana przez wskaźnik zanieczyszczeń pyłowych to 5.

Poziom zanieczyszczeń Poziom PM10 (μg/m3) Poziom PM2,5/PM1,0 (μg/m3)
Bardzo wysoki czerwony 151 i więcej 76 i więcej
Wysoki żółty 81-150 36-75
Średni zielony 31-80 16-35
Niski niebieski do 30 do 15
 

Takie same kolory są używane do wskazania poziomu zanieczyszczeń gazowych – w tym przypadku nie ma wskazania liczbowego.

Oczyszczacz słucha poleceń wydawanych głosowo, za pośrednictwem asystenta Bixby. Ten jednak nie rozumie języka polskiego.

Samsung AX60R5080WD - czujniki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak