DAJ CYNK

Wyniki rankingu SpeedTest.pl za październik. Na mobilnym podium raz T-Mobile, raz Play...

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Wyniki rankingu SpeedTest.pl za październik

Platforma pomiarowa SpeedTest.pl podała najnowsze wyniki szybkości internetu. W sieciach mobilnych najlepiej wypadł T-Mobile goniony przez Play i Orange, najgorzej sobie radzi Plus, chociaż w jednej z analizowanych kategorii zaliczył wyraźny wzrost o 35%.

W październiku polscy użytkownicy SpeeTest.pl przeprowadzili ponad 2,57 miliona testów. Z tego 1 941 698 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 628 373 w aplikacjach mobilnych.

INEA wygrywa w rankingu ogólnym

W październikowym rankingu ogólnym, który powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web, pierwszą pozycję utrzymuje INEA. Klienci tego wielkopolskiego operatora pobierali dane ze średnią prędkością powyżej 150 Mbit/s. Z kolei Toya w dalszym ciągu utrzymuje drugie miejsce z wynikiem powyżej 130 Mbit/s. Na trzecim miejscu uplasowało się UPC z wynikiem powyżej 110 Mbit/s. Poza podium znajduje się Vectra (93 Mbit/s).


T-Mobile i Orange liderami wśród dostawców internetu mobilnego 3G/LTE

Październikowy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych SpeedTest pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce dostarczają T-Mobile i Orange. Dalsze miejsca na podium zajmują Play oraz Plus. Różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami są niewielkie. Rozpiętość wyników pomiędzy 1 i 2 miejscem nie przekracza 0,6 Mbit/s. Również Plus poprawił swoje wyniki. Operatorowi udało się zmniejszyć dystans z 5,7 Mbit/s do 4,3 Mbit/s.

W rankingu nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym prowadzi Play.


Najszybszy internet LTE dostarcza T-Mobile

Sieci LTE odpowiadają za przesył większości danych pakietowych. Dlatego też ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Przy czym różnice w liczbie testów wykonanych w poszczególnych technologiach może prowadzić do niewielkich zmian na podium. Najważniejsze jest jednak to, że średnie prędkości pobierania danych w sieciach trzech najszybszych operatorów przekraczają 25 Mbit/s. Różnica w prędkościach pomiędzy 1 i 3 miejscem wynosi 1,35 Mbit/s. Z kolei Plus odstaje od podium o 4,6 Mbit/s. Przy czym operatorowi udało się w ubiegłym miesiącu uzyskać dość dobry wynik. Średnia prędkość pobierania danych w sieci 4G Plusa przekroczyła ostatni raz 20 Mbit/s we wrześniu zeszłego roku. Dzięki temu zielona sieć uzyskała wynik aż +35%.

W październikowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce zajmują ex aequo Play i T-Mobile

Potężna poprawa jakości Internetu Plusa?

Chociaż sieć Plus niewątpliwie inwestuje w swoje nadajniki, w ostatnim miesiącu nie doszło do jakiejś kosmicznej rewolucji, dzięki której Internet przyspieszył nagle o 35%. Nie, to nie kolejne „5G Ready". Z naszych obserwacji wynika, że przez wiele miesięcy SpeedTest.pl wyraźnie zaniżał pomiary Plusa, prawdopodobnie z powodu niekorzystnej dla „Zielonych" konfiguracji serwerów testowych. Spadek ten zupełnie nie był widoczny w konkurencyjnym serwisie RFBenchmark, gdzie Plus może nie był na szczycie, ale niewiele odstawał od reszty sieci. Wygląda na to, że sytuacja w końcu wróciła do normy. Kolejny raz pokazuje to, że do tego typu rankingów należy podchodzić z dużą rezerwą

Zobacz: Wrześniowe wyniki speedtestu - mobilnie wciąż na szczycie T-Mobile i Play, liderzy stacjonarni przyspieszyli
Zobacz: T-Mobile wraca na pozycję lidera. Wrześniowy ranking RFBENCHMARK

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: SpeedTest.pl, Pixabay.com

Źródło tekstu: SpeedTest.pl