DAJ CYNK

Premier Morawiecki pisze list do szefa Netflixa

orson_dzi

Telewizja i VoD

Mateusz Morawiecki Netflix

Premier Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem Facebooka, że wysłał list do szefa Netflixa w sprawie serialu Iwan Groźny z Treblinki. Produkcja zawiera istotne niedomówienia w związku z nazistowskimi obozami śmierci znajdującymi się na terenie Polski.

Serial Iwan Groźny z Treblinki (oryginalnie The Devil Next Door) opisuje historię Iwana Demianiuk, bezwzględnego i brutalnego strażnika obozu śmierci w Treblince. W pierwszym odcinku twórcy produkcji pokazują m.in. mapę Europy z rozmieszczonymi na niej obozami, które znajdują się w granicach współczesnej Polski. Mapa nie jest w żaden sposób podpisana, co może sugerować, że w czasie II Wojny Światowej Polska istniała w obecnej formie jak dzisiaj, a sama obozy nie były wcale tworem hitlerowskich Niemiec. To właśnie na ten fakt zwraca uwagę premier Morawiecki w swoim liście do Reeda Hastingsa.

Zobacz: Samsung AX60R5080WD - oczyszczacz powietrza, który utrzyma w ryzach poziom PM2,5 oraz innych zanieczyszczeń w naszym domu

Nie trudno jest zgodzić się ze słowami premiera:

Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować.

Bardzo możliwe, że twórcy serialu mogli zwyczajnie chcieć pokazać, gdzie obozy śmierci znajdują się w odniesieniu do współczesnej mapy Europy. Mimo wszystko wypadałoby w jakikolwiek sposób rozwinąć temat. Szczególnie biorąc pod uwagę wyraźne braki w wiedzy historyczno-geograficznej wielu, szczególnie młodych, odbiorców z choćby Stanów Zjednoczonych. 

Zobacz: Nowy Jork zbada czy Apple Card nie jest aby seksistowska

Pełna treść listu oraz post premiera znajdują się poniżej:

Choć bardzo daleko mi do bycia fanem Mateusza Morawieckiego, to nie można go nie pochwalić za bardzo dyplomatyczne podejście do tematu. W przeciwieństwie do polityków skrajnej prawicy.

Zobacz: [Aktualizacja] Masz starszy smart telewizor Samsunga? W grudniu stracisz możliwość oglądania na nim Netflixa

Członkowie Porozumienia Jarosława Gowina domagają się wycofania emisji serialu i piszą w oświadczeniu m.in, że autorzy produkcji kłamliwie sugerują istnienie polskich obozów śmierci oraz zachęcają do nakręcenia serialu o polskich bohaterach wojennych. Politycy za niestosowne uważają również sformułowanie nazistowskie obozy w Polsce.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapowiedział, że zwróci się do szefa IPN z prośbą o analizę serialu i podjęcie stosownych kroków prawnych.

Zobacz: Netflix zapowiada nowości na listopad. Zobacz, co warto obejrzeć

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Mateusz Morawiecki Facebook; wł