DAJ CYNK

Iliad i Play: jest zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Iliad i Play: jest zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie

Jest już coraz bliżej do finalizacji przejęcia Play Communication przez francuską grupę Iliad.  Transakcję zatwierdziła Komisja Europejska, oceniając ją z punktu widzenia zasad konkurencyjności. KE nie dopatrzyła się sprzeczności i zagrożeń.

Komisja Europejska rozpatrywała zgodność przejęcia spółki Play Communications S.A., właściciela operatora P4 i sieci Play, przez francuską grupę Iliad pod kątem prawa europejskiego i zasad konkurencyjności. W ocenie komisji planowana operacja nie budzi związanych z tym obaw. Firmy działają w różnych krajach i brak jest horyzontalnego pokrywania się działalności obydwu przedsiębiorstw.

Zobacz: Francuzi kupują Play! Co teraz będzie?

Istnieje co prawda wynikający z transakcji związek wertykalny – między hurtowym świadczeniem usług zakańczania połączeń oraz usługami roamingu międzynarodowego a sprzedażą detaliczną – ale i on nie stanowi problemu, ponieważ rynki, na których działają spółki, podlegają wewnętrznym regulacjom.

Zobacz: Nowy właściciel Play sprzedaje jego maszty i wieże telekomunikacyjne

We wrześniu grupa Iliad ogłosiła wezwanie na 100% akcji Play po cenie 39 zł za sztukę. Po tym, gdy rada dyrektorów Play Communications zaakceptowała tę ofertę, francuska spółka złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie kontroli nad właścicielem polskiej sieci. Dzięki jej udzieleniu zamknięcie transakcji nastąpi najpóźniej w listopadzie tego roku.

Jak wynika z wcześniejszych deklaracji, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz wycofania Play Communications z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych, jeśli w wyniku wezwania osiągnie próg 95% ogólnej liczby akcji Playa.

Operator Iliad działa we Francji (jako Free Mobile) i Włoszech (jako Iliad), a łączna liczba jego klientów w tych krajach wynosi 26 milionów. Właścicielem grupy jest francuski miliarder Xavier Niel. Przedsiębiorca ma też udziały w irlandzkim Eir, szwajcarskim Salt, jest także właścicielem cypryjskiego Epic.

Zobacz: Play: nowe miejscowości w zasięgu LTE – wrzesień 2020
Zobacz: Play zwróci niewykorzystane pieniądze z pre-paidów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ISBnews, wł.