DAJ CYNK

Nowy właściciel Play sprzedaje jego maszty i wieże telekomunikacyjne

Marian Szutiak

Wydarzenia

Play Iliad maszty i wieże telekomunikacyjne sprzedaż

Nowy właściciel Play, francuska Grupa Iliad, ogłosiła zamiar sprzedaży pasywnej infrastruktury telekomunikacyjnej fioletowej sieci, czyli masztów i wież przekaźnikowych. Nabywcą będzie firma Cellnex, której Iliad sprzedał już w ubiegłym roku swoje maszty i wieże telekomunikacyjne we Francji i Włoszech.

Stało się to, o czym pisaliśmy w czerwcu tego roku. Maszty i wieże telekomunikacyjne sieci Play idą na sprzedaż. Taką decyzję podjął nowy właściciel Fioletowych, francuska Grupa Iliad. Wybór padł na hiszpańską spółkę Cellnex, która w 2019 roku kupiła infrastrukturę telekomunikacyjną Grupy Iliad we Francji i Włoszech.

Zobacz: Bloomberg: Play myśli o sprzedaży swoich wież BTS
Zobacz: Bloomberg: Orange chce sprzedać część polskiej sieci światłowodowej za 1 mld euro

Zgodnie z informacjami podanymi przez Iliad, Cellnex kupi 60% spółki, która będzie zarządzać pasywną infrastrukturą telekomunikacyjną sieci Play, obejmującą około 7 tysięcy lokalizacji. Transakcja dojdzie do skutku w momencie, gdy Iliad przejmie kontrolę nad Play. Oczekuje się, że wartość transakcji wyniesie 3,68 mld zł. Jak łatwo policzyć, taka cena oznacza, że całą infrastrukturę pasywną Play wyceniono na około 6,1 mld zł.

Jak czytamy w informacji firmy Iliad, strategiczne partnerstwo z Cellnex ma wzmocnić potencjał inwestycyjny Play, związany między innymi z zakupem częstotliwości i wdrażaniem technologii 5G, zagęszczeniem sieci komórkowej oraz planowanym wejściem na rynek stacjonarny. Po drugie, partnerstwo pozwoli Play zachować pełną kontrolę nad swoją siecią, jednocześnie ułatwiając jej płynną rozbudowę.

Iliad planuje rozbudować sieć Play o około 5 tysięcy masztów i wież telekomunikacyjnych, co - według firmy Cellnex - ma kosztować około 1,3 mld euro (prawie 6 mld zł). Z tej liczby co najmniej 1500 obiektów ma powstać w partnerstwie z firmą Cellnex, a koszt tych inwestycji jest szacowany na około 1,8 mld zł w ciągu 10 lat.

Jak zaznacza Iliad, finalizacja transakcji z Cellnex wymaga zgód od regulatorów rynku. Powinno się to stać w pierwszej połowie 2021 roku. Wtedy Cellnex będzie właścicielem 11890 obiektów telekomunikacyjnych w Polsce. A jak to wygląda w innych krajach, pokazuje poniższa mapa.

Cellnex mapa Europa

Zobacz: Francuzi kupują Play! Co teraz będzie?
Zobacz: Cyfrowy Polsat myśli o sprzedaży wież przekaźnikowych Plusa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Iliad, Cellnex, Telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu