DAJ CYNK

80% populacji całego kraju w zasięgu sieci 5G. Tak, już teraz

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 23936

Już 80 procent populacji całego kraju objętych jest zasięgiem sieci 5G jednego tylko operatora. Drugi jest tuż za nim i do końca roku chce zapewnić jeszcze większe pokrycie. Gdzie? W Szwajcarii. 

Szwajcaria nie jest dużym państwem, a do tego ludność skoncentrowana jest głównie w wielkich i średnich miastach, a poza nimi żyje niewielu obywateli. W tym kontekście pokrycie 80% populacji nie oznacza więc czegoś nadzwyczajnego, jednak fakty pozostają faktami - przeważająca część mieszkańców Szwajcarii, których jest 8,5 miliona, może już korzystać z zalet 5G. Jednocześnie kraj ten znalazł się w światowej czołówce wdrożeń 5G.

Zobacz: Sunrise uruchomił usługi 5G dla użytkowników w Szwajcarii. Operator postawił na rozwiązania Huaweia
Zobacz: Swisscom wspólnie z Ericssonem uruchomił pierwszą komercyjną sieć 5G w Europie
 
Tak duże pokrycie deklaruje sieć Sunrise, która z ofertą 5G wystartowała całkiem niedawno, bo w kwietniu bieżącego roku. Oferta Sunrise na sieć 5G skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Operator chce, by do końca grudnia umowę na usługi 5G można było zawrzeć już we wszystkich salonach operatora, jednocześnie zapowiada nową ofertę dla firm.  

Zobacz: Szwajcaria wprowadzi system monitorujący wpływ sieci 5G na zdrowie mieszkańców
Zobacz: Szwajcaria będzie pierwszym krajem Europy, do którego trafi LG V50 ThinQ 5G

Konkurent sieci Sunrise - Swisscom - również intensywnie pracuje nad rozbudową sieci 5G i obiecuje, że do końca 2019 roku w zasięgu nowego standardu znajdzie się aż 90% Szwajcarów.

W sumie w Szwajcarii z sieci 5G można korzystać w 262 miastach i miejscowościach. Tak duże pokrycie populacji nie jest jednak tylko skutkiem niewielkiego terytorium i koncentracji ludności w miastach. Średni przychód na użytkownika (ARPU) w szwajcarskich sieciach jest jednym z najwyższych w Europie - W Sunrise wynosi w przeliczeniu około 154 zł, czyli kilkukrotnie więcej niż w Polsce. To daje operatorom większe środki na inwestycje, a klienci chętnie korzystają z nowych ofert, nie licząc się bardzo z wysokimi z naszego widzenia cenami urządzeń i usług.

Zobacz: Chcecie Szwajcarii i 80 zł za 1 GB? Tam jest 16x drożej
Zobacz: Pierwszy smartfon Xiaomi gotowy na 5G trafi do sprzedaży w Szwajcarii już 2 maja
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ericsson

Źródło tekstu: Telecoms

Przewiń w dół do następnego wpisu