DAJ CYNK

Chcecie Szwajcarii i 80 zł za 1 GB? Tam jest 16x drożej

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

W Polsce przesłanie 1 GB danych przez Internet mobilny kosztuje około 5 zł - niewiele jest krajów na świecie, gdzie jest taniej. My jednak chcemy się porównywać ze Szwajcarią, która ma podobnie restrykcyjne normy dopuszczalnego promieniowania PEM. Tam jednak przesłanie 1 GB danych kosztuje prawie 80 zł.

Jeśli ktoś uważa, że Internet mobilny w Polsce jest drogi, niech lepiej zobaczy, jak to wygląda w innych krajach świata. Na dole zamieściliśmy interaktywną mapę, która pozwala prześledzić ceny przesłania 1 GB danych w sieciach internetowych dowolnego państwa. Z zamieszczonych tam danych wynika, że jest tylko 20 krajów, gdzie średnia cena Internetu (w przeliczeniu na 1 GB danych) jest niższa niż w Polsce. U nas średni koszt przesłania 1 GB danych przez sieć mobilną kosztuje 1,22 dolara (około 5 zł). Rekordzistą są Indie - tam przesłanie 1 GB danych kosztuje średnio 1 zł, 5 razy mniej niż w Polsce i niemal 80 razy mniej niż w Szwajcarii. A Internet w Szwajcarii wcale nie jest najdroższy. W Zimbabwe przesłanie 1 GB danych przez sieć mobilną kosztuje średnio prawie 290 zł.

Ostatnio coraz więcej mówi się oraz pisze na temat sieci 5G, które mają wnieść Internet mobilny na nowy poziom. Wzrosną osiągane prędkości, a także pojemność sieci, dzięki czemu skorzysta z niej większa liczba urządzeń. 5G ma jednak korzystać ze znacznie wyższych częstotliwości niż dotychczasowe technologie, a one mają mniejszy zasięg. Z tego względu w krajach takich jak Polska, gdzie dopuszczalny maksymalny poziom promieniowania elektromagnetycznego z zakresu fal radiowych i mikrofal są bardzo restrykcyjne (w Polsce 0,1 W/m2), wymagana będzie albo większa liczba stacji bazowych, albo zmiana norm na mniej restrykcyjne.

Typowa wartość dla wielu państw Europy Zachodniej wynosi 10 W/m2, czyli 100 razy więcej niż w Polsce. Tak zwana Megaustawa ma podnieść obowiązujące w naszym kraju normy, ale póki co utknęła na ścieżce legislacyjnej. Ktoś może powiedzieć, że Szwajcaria jakoś sobie radzi z podobnie niskimi normami i buduje sieć 5G. Tam jednak przesłanie 1 GB danych kosztuje prawie 80 zł - 16 razy więcej niż w Polsce. Czy naprawdę chcemy w Polsce Szwajcarii w tym zakresie?

Zobacz: 5G w Polsce już w 2020 roku - przy odpowiedniej optymalizacji kosztów
Zobacz: Mateusz Morawiecki o swojej wizji 5G: 'Kontrolowany przez państwo szkielet nadrzędny wobec operatorów'
Zobacz: Sachajko: Sprzeciw wobec 5G sposobem na wygrane wybory

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: statista, wł