DAJ CYNK

Swisscom wspólnie z Ericssonem uruchomił pierwszą komercyjną sieć 5G w Europie

Marian Szutiak

Wydarzenia

Klienci firmy Swisscom mogą korzystać z komercyjnych usług 5G w 54 pierwszych miastach i społecznościach w Szwajcarii. Ericsson Spectrum Sharing pozwoli operatorowi osiągnąć cel ogólnokrajowego zasięgu 5G do końca 2019 roku.

Swisscom, największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Szwajcarii, wspólnie z Ericssonem uruchomili pierwszą na dużą skalę komercyjną sieć 5G w Europie. 10 kwietnia operator zaprezentował w Zurychu sieć 5G oraz partnerów i urządzenia abonenckie. Uruchomienie samej sieci nastąpiło 17 kwietnia.

Komercyjna sieć 5G oraz powiązane z nią usługi 5G są dostępne na początek w 54 miastach w Szwajcarii, w tym w głównych obszarach ludności: Zurychu, Bernie, Genewie, Bazylei, Lozannie i Lucernie. Abonenci Swisscom posiadający smartfony i routery 5G w obszarach objętych usługą, powinni od razu odnieść korzyści w postaci większej prędkości, małych opóźnień i ulepszonych szerokopasmowych usług w zakresie inforozrywek, gier i wirtualnej rzeczywistości. Uruchomienie sieci 5G otwiera drzwi do odkrywania nowych możliwości Internetu Rzeczy (IoT) oraz Przemysłu 4.0.

Zobacz: Szwajcaria wprowadzi system monitorujący wpływ sieci 5G na zdrowie mieszkańców
Zobacz: Szwajcaria będzie pierwszym krajem Europy, do którego trafi LG V50 ThinQ 5G
Zobacz: Sunrise uruchomił usługi 5G dla użytkowników w Szwajcarii. Operator postawił na rozwiązania Huaweia

- Wprowadzenie pierwszej komercyjnej sieci 5G w Szwajcarii jest fundamentem dla nowych różnorodnych aplikacji i modeli biznesowych. To wspaniały czas dla Szwajcarii oraz inspiracja dla całej społeczności cyfrowego świata, niezależnie od miejsca zamieszkania – miasta, wsi, czy gór.

- powiedział Urs Schaeppi, CEO Swisscom

- To ważna chwila dla Swisscom i Europy - 5G zostało uruchomione. Kontynuując naszą długoletnią współpracę z Swisscom, wzmacniamy ekosystem 5G i skracamy czas wprowadzania na rynek urządzeń abonenckich, dzięki którym klienci będą mogli cieszyć się usługami technologii 5G.

- powiedział Arun Bansal, szef Ericssona dla Europy i Ameryki Łacińskiej

Swisscom zapowiedział, że do końca 2019 roku sieć 5G zostanie uruchomiona w całej Szwajcarii, dla 90% populacji kraju. Będzie to możliwe dzięki oprogramowaniu Ericsson Spectrum Sharing, które sprawi, że nowe pasma częstotliwości 5G używane będą w agregacji z pasmami o niższych częstotliwościach, przy współdzieleniu widma 4G i 5G. Rozwiązanie ESS oraz radiotelefony 4G z możliwością przełączenia na 5G mają umożliwić szybkie rozprzestrzenienie się zasięgu 5G.

Zobacz: UKE przedstawia wstępne założenia dotyczące przetargu częstotliwości 5G
Zobacz: Polski akcent w koreańskim 5G. Comarch pomaga LG U+
Zobacz: 5G nie szkodzi - naukowcy obalają mity pseudonaukowców [wideo]

Firmy Ericsson i Swisscom łączy długoletnia współpraca, rozwijająca się w kierunku komercjalizacji 5G. W listopadzie 2017 roku Swisscom wybrał firmę Ericsson jako swojego strategicznego partnera dla Gigabit LTE i 5G. We wrześniu 2018 roku zrealizowano pierwszą w Europie transmisję danych typu end-to-end, multivendor 5G non-standalone (NSA) w paśmie 3,5 GHz. Swisscom wybrał firmę Ericsson jako dostawcę dla kompleksowych rozwiązań 5G, takich jaki Ericsson Expert Analytics, a ostatnio Ericsson Security Manager.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ericsson