DAJ CYNK

Google z genialną nowością. Szkoda tylko, że dopiero teraz

Anna Kopeć

Aplikacje

Google z genialną nowością. Szkoda tylko, że dopiero teraz

Dzięki aktualizacji, Zdjęcia Google dostają nową funkcję AI o nazwie "Zapytaj Zdjęcia Google". Dzięki niej znalezienie zdjęcia w bibliotece stanie się banalnie proste. 

Jedno niezwykle przydatne nowe narzędzie, które zadebiutowało podczas wydarzenia Goggle I/O, ułatwi nam wyszukiwanie zdjęć i filmów w bibliotece Zdjęć Google.

Zapytaj zdjęcie (Ask Photo) pozwala na więcej

Google wprowadza model Gemini AI do Zdjęć Google, które otrzymuje tym samym nową funkcję — Zapytaj Zdjęcia. Funkcja ta umożliwia korzystanie użytkownikom z zapytań w języku naturalnym. Pozwala na przeszukiwanie zdjęć i zadawanie pytań kontekstowych na ich temat. Wyszukiwania zdjęć w bibliotece ma szansę stać się teraz o wiele prostsze. 

Funkcja ta jest obsługiwana przez Gemini i trzeba przyznać, że jest dość złożona. Nie tylko uda nam się wyszukać zdjęcie kota, konkretnej aktywności np. jogging, czy książki. Wykracza ona daleko poza proste wyszukiwanie. "Zapytaj Zdjęcia" rozumie kontekst i odpowiada na pytania.

Na przykład, prosząc o zdjęcie psa na wybiegu, dostaniemy jedno lub szereg podobnych zdjęć zwierzęcia. Jednak nieco bardziej złożone zapytanie, jak przebiega proces szkolenia psa, aby reagował na komendy, wyrzuci nam więcej wyników, od porad behawioralnych po znalezienie specjalnych placówek, gdzie zajmują się tym zagadnieniem. Funkcja ta może okazać się wielce przydatna podczas zwiedzania i wyszukiwania atrakcji w miastach, które eksplorujemy podczas urlopu. 

Funkcja inteligentnego wyszukiwania może przerażać

Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, zamiast wpisywać "tablica rejestracyjna" w Zdjęciach Google, zapytał  sztucznej inteligencji o wyszukanie tablicy rejestracyjnej, podczas gdy chciał zapłacić za parking. - Jaki jest numer mojej rejestracji? - padło pytanie. Aplikacja udzieliła bezbłędnej odpowiedzi. 

Użyta w ten sposób sztuczna inteligencja może przerażać, ale też może okazać się bardzo użyteczna wobec zapominalskich. Ułatwi także znalezienie wielu informacji, które widnieją na zajęciach w przepastnej bibliotece Google. 

Jak widać, gigant technologiczny próbuje wykorzystywać — z różnym powodzeniem — potencjał AI wszędzie, gdzie tylko się da. 

Zobacz: Gmaila czeka trzęsienie ziemi. Zacznie się w lipcu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: BigTunaOnline / Shutterstock.com

Źródło tekstu: LaptopMag, oprac. własne