DAJ CYNK

iPhone znów ściąga z Androida! I dobrze, bo tej funkcji brakuje

Anna Rymsza (Xyrcon)

Aplikacje

iPhone i telefon z Androidem

iPhone w końcu dogoni telefony z Androidem. iOS 16, który zostanie wydany w 2022 roku, ma wprowadzić pełnoprawne, interaktywne widżety. Najwyższa pora!

System mobilny Apple ma co prawda widzety i nawet pozwala tworzyć stosy widżetów na ekranie głównym, ale bądźmy szczerzy – w porównaniu do możliwości Androida, to wciąż kiepska proteza. Z przecieków wiemy, że zmieni się to z wydaniem systemu iOS 16. Jeśli wierzyć tradycji, Apple zaprezentuje ten system w czerwcu 2022 podczas konferencji WWDC, a premiery spodziewamy się jesienią.

Zobacz: iOS 15.2 oficjalnie. Mały krok dla świata, wielki dla Polaków
Zobacz: iOS 15.4 dostanie wyczekiwaną funkcję. W pandemii to zbawienne

Informacja o tym nie pochodzi z oficjalnego źródła. Grafiki przedstawiające interaktywne widżety znalazły się w sieci dzięki @LeaksApplePro – analitykowi i dziennikarzowi, który często ma dostęp do ciekawych informacji z wewnątrz. Na Twitterze zamieścił dwie grafiki, przedstawiające moduł „InfoShack” w dwóch wariantach:

 

 

 

 

Autor przecieku prezentuje tu projekt strony systemowej, pochodzącej z wczesnej wersji systemu iOS 16. Apple sprawdza różne warianty grupy widżetów na ekranie głównym. Na razie nie ma żadnych wskazówek zdradzających, jak będzie finalnie wyglądała ta część systemu i jakie będzie miała możliwości. Pewne jest tylko jedno: iOS dostanie bardziej zaawansowane, większe i wielostronicowe widżety.

Powyższe grafiki sugerują, że z ekranu głównego będziemy mieli dostęp do sterowania muzyką, funkcji sportowych, pogodynki, mapy, niektórych ustawień systemu, stopera, kontaktów i podobnych, prostych czynności. Część z nich wygląda jak przeniesiona z rozwijanego menu z ustawieniami (Centrum sterowania) i z osobnego ekranu z widżetami, który ma system iOS „na lewo” od ekranu głównego. Moim zdaniem byłoby miło, gdyby ten osobny ekran znikł, a widżety można było swobodnie układać na pulpitach systemu. Aktualnie panuje tam bałagan, bo niektóre aplikacje mają widżet dla osobnego ekranu, a niektóre dla ekranu głównego… przy czym większość nie ma żadnego.

Komponent został nazwany roboczo InfoShack, ale nie sądzę, by użytkownik chciał widzieć tę nazwę nad swoim widżetem. Trwają prace także nad bardziej kompaktową wersją tego modułu.

iPhone 6 i iPhone SE nie dostaną iOS 16

To tyle dobrych wiadomości. Z innych źródeł wypłynęła informacja, że Apple planuje odciąć od aktualizacji kilka starych modeli telefonów. Jest duża szansa, że nie dostaną go modele:

  • iPhone 6s (2015),
  • iPhone 6s Plus (2015),
  • iPhone SE (ten oryginalny z 2016 roku).

Oczywiście wszystko stanie się jasne dopiero latem, gdy Apple ogłosi światu swoje plany i zaprezentuje nowy system. Do tego czasu jeszcze sporo może się zmienić. Jednak nawet jeśli przeciek okaże się prawdą, ponad 6 lat wsparcia dla telefonu to wynik godny pozazdroszczenia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, @LeaksApplePro (Twitter)

Źródło tekstu: @LeaksApplePro (Twitter), iPhonesoft