DAJ CYNK

Lipcowy ranking systemów: bez zaskoczeń, Windows 10 niezagrożonym liderem

Dodane przez: HTur

Kategoria: Windows

Interakcje: 1650

Windows 10 obchodzi piąte urodziny i wciąż utrzymuje się na pozycji mocnego lidera rynku. A jak na jego tle prezentują się inne desktopowe systemy operacyjne?

Jak podaje firma analityczna Net Applications, Windows 10 ma obecnie 59,4% globalnego rynku systemów operacyjnych. Miesiąc temu było to 57,8%, więc widzimy ciągły wzrost jego znaczenia na świecie - i nie szkodzą mu różnego rodzaju wpadki. Tu można zauważyć równocześnie, że zdobywa rynek szybciej, niż  niegdyś robił to Windows 7, uznawany przez wielu użytkowników za najlepszy system z rodziny "okienek". Ale należy zauważyć, że "siódemka" miała po pięciu latach rywala - Windows 8, podczas gdy Windows 10 nie ma żadnej nowszej konkurencji w rodzinie - i jak wiemy, mieć jej nie będzie. Dlatego analitycy szacują, że za rok, pod koniec lipca 2021, Windows 10 opanuje nawet 80% rynku.

Wspomniany Windows 7 ciągle plasuje się na drugiej pozycji, mając 23,4% rynku. Jest to niemal tyle samo, co przed miesiącem - jednak znamienny jest lekki wzrost. 6 czerwca wynik tego systemu wynosił 23,35%. Nie ma się co spodziewać, aby powrócił do większego znaczenia - przewiduje się, że do końca roku udział Windows 7 spadnie do 20%.

Zobacz także: Windows 10 otrzymuje ważną aktualizację

A co dalej? Tu na podium wkracza macOS X 10.15 z wynikiem 4,53%. W stosunku do ubiegłego miesiąca mamy wzrost o 3 punkty procentowe. Na czwartej pozycji widnieje Windows 8.1, który systematycznie traci użytkowników. Z udziału wynoszącego 2,95% spadł na 2,87%. Za nim znajduje się Ubuntu z wynikiem 2.07%.

Na koniec ciekawostka - weteran rynku, czyli Windows XP ma na nim 0,82% udziału i wyprzedza Windows 8 - 0,53%.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Max DeRoin / Pexels

Przewiń w dół do następnego wpisu