DAJ CYNK

Znamy lidera na rynku SSD. Pozycja Chin się umacnia

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Znamy lidera na rynku SSD. Pozycja Chin się umacnia

Opublikowano najnowsze dane dotyczące rynku nośników półprzewodnikowych. Wiemy jak wyglądały dostawy SSD i kto jest największym producentem.

 

Rynek sprzętu komputerowego jest bardzo rozległy, a konsumenci do wyboru mają podzespoły od tysięcy różnych firm. Część z nich tylko nakleja własne logo na gotowce z Chin, inne zaś samemu projektują i produkują podzespoły. Dotyczy to niemal wszystkich gałęzi - karty graficzne, obudowy, zasilacze, moduły RAM i SSD.

Kingston jest królem na rynku nośników SSD

Skąd więc wiedzieć jaki producent jest najlepszy, a jaki najgorszy? To nie jest łatwe zadanie, ale zawsze warto czytać niezależne recenzje i słuchać opinii konsumentów. Zdecydowanie prościej ustalić jaki producent jest największy i najpopularniejszy. Na poparcie tych tez zawsze są bowiem twarde dane.

Grupa TrendForce podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rynku SSD. Według zebranych przez nich danych w 2022 roku dostawy nośników półprzewodnikowych spadły aż o 10,6% w porównaniu do 2021 roku. Zdaniem badaczy dostawy w ubiegłym roku sięgnęły "tylko" 114 milionów nośników.

Znamy lidera na rynku SSD. Pozycja Chin się umacnia

Jeśli zaś chodzi o popularność konkretnych firm to podobnie jak w przypadku modułów RAM, tak i tutaj królem SSD jest Kingston, do którego należy 28% rynku. Głównie za sprawą rynku OEM (laptopy, gotowe PC). Na drugim miejscu znalazła się ADATA, a na trzecim Lexar. Dalej obserwujemy sporo chińskich firm.

TrendForce zauważa też, że firmy z Państwa Środka zyskują sporą przewagę nad konkurencją z Zachodu. Mowa o autorskich kontrolerach (Maxio, InnoGrit) i kościach pamięci (YMTC), które są znacznie tańsze i pozwalają zaoferować niższe ceny. Dochodzi też do tego bardzo rozległy rynek wewnętrzny.

Zobacz: ASUS kolejnym producentem gotowym na nowe procesory AMD
Zobacz: Noctua ma nowe chłodzenia. Jest bardzo wydajnie i cicho

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, TrendForce

Źródło tekstu: oprac. własne