Znamy lidera na rynku SSD. Pozycja Chin się umacnia
Opublikowano najnowsze dane dotyczące rynku nośników półprzewodnikowych. Wiemy jak wyglądały dostawy SSD i kto jest największym producentem.

Rynek sprzętu komputerowego jest bardzo rozległy, a konsumenci do wyboru mają podzespoły od tysięcy różnych firm. Część z nich tylko nakleja własne logo na gotowce z Chin, inne zaś samemu projektują i produkują podzespoły. Dotyczy to niemal wszystkich gałęzi - karty graficzne, obudowy, zasilacze, moduły RAM i SSD.
Kingston jest królem na rynku nośników SSD
Skąd więc wiedzieć jaki producent jest najlepszy, a jaki najgorszy? To nie jest łatwe zadanie, ale zawsze warto czytać niezależne recenzje i słuchać opinii konsumentów. Zdecydowanie prościej ustalić jaki producent jest największy i najpopularniejszy. Na poparcie tych tez zawsze są bowiem twarde dane.



Grupa TrendForce podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rynku SSD. Według zebranych przez nich danych w 2022 roku dostawy nośników półprzewodnikowych spadły aż o 10,6% w porównaniu do 2021 roku. Zdaniem badaczy dostawy w ubiegłym roku sięgnęły "tylko" 114 milionów nośników.
Jeśli zaś chodzi o popularność konkretnych firm to podobnie jak w przypadku modułów RAM, tak i tutaj królem SSD jest Kingston, do którego należy 28% rynku. Głównie za sprawą rynku OEM (laptopy, gotowe PC). Na drugim miejscu znalazła się ADATA, a na trzecim Lexar. Dalej obserwujemy sporo chińskich firm.
TrendForce zauważa też, że firmy z Państwa Środka zyskują sporą przewagę nad konkurencją z Zachodu. Mowa o autorskich kontrolerach (Maxio, InnoGrit) i kościach pamięci (YMTC), które są znacznie tańsze i pozwalają zaoferować niższe ceny. Dochodzi też do tego bardzo rozległy rynek wewnętrzny.