NVIDIA zanotowała pięć razy większe przychody niż AMD
Szaleństwo na sztuczną inteligencję trwa w najlepsze, generując setki miliardów przychodów. Swoje pięć groszy dorzucają też serwery oraz 5G.

Według najnowszego raportu grupy TrendForce światowy rynek półprzewodników osiągnął w 2024 roku imponujący wzrost, napędzany głównie popytem na rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją. Dziesięciu największych producentów układów typu "fabless" (czyli firm projektujących chipy, ale nieposiadających własnych fabryk) osiągnęło łącznie 249,8 miliardów dolarów przychodu - o 49% więcej niż rok wcześniej. Co istotne, aż połowa tej kwoty wypracowała NVIDIA.
5 największych graczy generuje obecnie ponad 90% przychodów
NVIDIA odnotowała przychód na poziomie 124,4 miliardów dolarów, czyli aż o 125% więcej niż w 2023 roku. Firma zawdzięcza sukces popularności układów z serii Hopper (H100, H20, H200) wykorzystywanych w zadaniach AI. Nowa generacja układów Blackwell (B200/GB200/B100), wprowadzona w czwartym kwartale, również powinna znacząco wpłynąć na dalszy wzrost przychodów. A według analityków TrendForce w bieżącym roku zapotrzebowanie na najnowsze GPU firmy będzie jeszcze większe.



Drugie miejsce w zestawieniu zajęła firma Qualcomm, osiągając przychód na poziomie 34,86 miliardów dolarów (wzrost o 13% r/r). Źródłem sukcesu są głównie segmenty smartfonów, motoryzacji oraz komputerów osobistych, które stanowią nowy obszar działalności spółki. Qualcomm pomyślnie rozwiązał spór prawny z Arm, co usunęło zagrożenie wycofania licencji. Firma zapowiedziała również plany wejścia na rynek procesorów serwerowych, choć ten krok nastąpi najpewniej za kilka lat.
Trzeci w rankingu Broadcom wygenerował 30,64 miliardów dolarów przychodu z działu półprzewodników, co stanowi 8% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Produkty powiązane z AI stanowiły ponad 30% przychodów tej jednostki. Choć w połowie roku zaobserwowano niewielkie spowolnienie, firma liczy na dalsze wzrosty w 2025 roku dzięki popytowi na rozwiązania sieciowe i pamięci masowe w serwerach, a także komponenty dla łączności bezprzewodowej i szerokopasmowej.
Na czwartej pozycji uplasowało się AMD z przychodem 25,79 miliardów dolarów (wzrost o 14% r/r). Motorem napędowym okazał się segment serwerowy, w którym wpływy wzrosły aż o 94%. Sojusze strategiczne z takimi gigantami jak Dell, Google czy Microsoft mają pomóc w dalszym umacnianiu pozycji AMD w chmurze i centrach danych.
Pierwszą piątkę zamyka MediaTek z wynikiem 16,52 miliardów dolarów (wzrost o 19% r/r). Głównymi filarami rozwoju producenta były smartfony 5G ze średniej półki, układy zarządzania energią oraz rozwiązania AI. Współpraca z NVIDIĄ w ramach Project Digits ma w przyszłości pomóc jeszcze lepiej wykorzystać rosnące zainteresowanie funkcjami AI.
Według TrendForce, konsolidacja rynku przybrała na sile - pięciu największych graczy generuje obecnie ponad 90% łącznych przychodów wśród dziesięciu czołowych firm projektujących chipy. Wzmożony popyt na układy związane ze sztuczną inteligencją i przetwarzaniem danych pozwala przypuszczać, że kolejny rok również będzie okresem dynamicznego wzrostu, zwłaszcza dla firm koncentrujących się na rozwiązaniach dla AI i centrów danych.