DAJ CYNK

Pora na przełom! Producenci zapowiadają SSD PCIe 5.0

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Pora na przełom! Producenci zapowiadają SSD PCIe 5.0

Szukasz nowego SSD? Potrzebujesz topowej wydajności? Apacer i ZADAK gotowi są zaoferować Ci nośnik nowej generacji! I to z fabrycznym radiatorem.

 

Od premiery pierwszych procesorów 12. generacji Intel Core oraz dedykowanych im płyt głównych minęło już sporo czasu. Jednak z jednej z nowości nadal nie jesteśmy w stanie korzystać. Mowa o interfejsie PCI Express 5.0, który oferuje dwa razy wyższą przepustowość niż PCIe 4.0 i czterokrotnie wyższą niż PCIe 3.0.

Nowe SSD to wysoka wydajność i długa gwarancja

Powód? Brak urządzeń w nowym standardzie! To ma się jednak już niedługo zmienić. Pierwsi producenci zapowiadają bowiem nośniki półprzewodnikowe nowej generacji. Mowa o firmie Apacer i marce ZADAK.

Siedem miesięcy po premierze procesorów Intel Alder Lake-S, które jako pierwsze oferują wsparcie interfejsu PCI Express 5.0 w segmencie konsumenckim, pojawiły się zapowiedzi SSD M.2 NVMe PCIe 5.0 x4. Mowa o Apacer AS2280F5 i ZADAK TWSG5, czyli zasadniczo identycznych nośnikach z inną naklejką.

Pora na przełom! Producenci zapowiadają SSD PCIe 5.0

Mają one oferować prędkości do 13 000 MB/s dla odczytu sekwencyjnego i do 12 000 MB/s dla zapisu sekwencyjnego oraz wspierać protokół NVMe 2.0. Dokładna specyfikacja to nadal tajemnica.

Pora na przełom! Producenci zapowiadają SSD PCIe 5.0

Na szczęście wspomniane SSD mają oferować zgodność wsteczną, a więc skorzystają z nich (z obniżoną wydajnością) również posiadacze starszych płyt głównych. Chociaż takie połączenie nie ma raczej większego sensu, biorąc pod uwagę, że pierwsze SSD PCIe 5.0 będą zapewne pieruńsko drogie.

Pora na przełom! Producenci zapowiadają SSD PCIe 5.0

O jakich cenach mowa, kiedy premiera? Tutaj ponownie, ani Apacer, ani ZADAK nie zdradza szczegółów. Wiadomo tylko, że oba SSD mają być dostępne pod koniec tego roku i zostać objęte 5-letnią gwarancją producenta. Na koniec warto przypomnieć, że do ich obsługi potrzebny będzie komputer korzystający z procesora Intel Core 12. generacji i płyty głównej Z690 lub AMD Ryzen 700 i platformy X670/B650.

Zobacz: Wielki test dysków SSD PCIe 4.0! Ranking na maj 2022
Zobacz: Dysk SSD niczym smartfon? Tak, dzięki rozwiązaniu Kingstona

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apacer, Zadak

Źródło tekstu: Wccftech, oprac. własne