DAJ CYNK

Nowy sterownik AMD obniża pobór mocy. NVIDIA nadal górą

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Nowy sterownik AMD obniża pobór mocy. NVIDIA nadal górą

Karty graficzne Radeon RX 7000 nie mają łatwego losu. Wydajność jest gorsza niż u NVIDII, a do tego pełno tu niedoróbek. AMD próbuje ratować sytuację.

 

Zarówno najnowsze procesory, jak i karty graficzne od AMD trudno zaliczyć do udanych. W przypadku rodziny Ryzen 7000 niewielki skok wydajności i wysokie ceny mocno zniechęciły konsumentów do zakupu. Wiele osób nadal wybiera serie Ryzen 5000 lub rozwiązania Intela. Czerwoni musieli więc od razu uruchomić promocje.

Pobór mocy u AMD jest nadal sporo wyższy niż u NVIDII

A jeśli mowa o układach AMD Radeon RX 7000 to po pierwsze nie mają one szans z NVIDIA GeForce RTX 4000, gdzie Czerwoni walczą w najlepszym przypadku zaledwie z modelem GeForce RTX 4080. A po drugie seria ta ma spore problemy z przegrzewaniem oraz wysokim poborem mocy.

Amerykanie usiłują poprawić swoją sytuację, zwłaszcza gdy ich aktualny udział na rynku kart graficznych wśród graczy to zaledwie 10%. Rozwiązaniem na wysoki pobór mocy miały być grudniowe sterowniki z numerem 22.12.2. Niemiecka redakcja ComputerBase postanowiła sprawdzić wynik pracy programistów AMD.

Nowy sterownik AMD obniża pobór mocy. NVIDIA nadal górą

Pierwotnie odpalenie YouTube sprawiało, że Radeon RX 7900 XTX potrzebował aż 81 W, zaś RX 7900 XT około 71 W mocy. Po aktualizacji wartości te spadły do 54 W i 46 W. Poprawa jest więc zauważalna, ale to nadal słabe wyniki w porównaniu do GeFore RTX 4080 czy Radeona RX 6900 XT, które pobierają 30 W i 34 W.

Nowy sterownik AMD obniża pobór mocy. NVIDIA nadal górą

Nie pozostaje nic innego jak liczyć, że kolejne wersje oprogramowania dla nowych kart graficznych przyniosą kolejne spadki poboru mocy. Zwłaszcza, jeśli AMD nie jest w stanie walczyć pod względem wydajności w grach.

Zobacz: Kolejna wtopa AMD. Karty graficzne zaczęły nagle umierać
Zobacz: AMD potwierdza. Ten element jest winny wysokich temperatur RX 7900 XTX

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ComputerBase

Źródło tekstu: ComputerBase, oprac. własne