DAJ CYNK

Masz kartę graficzną AMD? Koniecznie zaktualizuj sterowniki!

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Masz kartę graficzną AMD? Koniecznie zaktualizuj sterowniki!

Nowe karty AMD dostępne są w sklepach zaledwie od kilku tygodni. Tradycyjnie już AMD dwoi się i troi by poprawić swoje sterowniki. Pierwsze efekty są już widoczne.

 

Najnowszymi kartami graficznymi na rynku jest seria AMD Radeon RX 7000 z modelami RX 7900 XTX oraz RX 7900 XT na czele. Pierwsze wrażenia są dość pozytywne, ale mieszane. Czerwoni nie są w stanie dogonić flagowca NVIDII, ale całkiem nieźle wymieniają ciosy z modelem niżej, czyli GeForce RTX 4080.

Najnowsze sterowniki AMD zmniejszają pobór mocy

Przynajmniej tak długo jak mowa o rasteryzacji. W przypadku ray tracingu AMD radzi sobie źle, mając szansę dopiero z poprzednią generacją Zielonych, czyli serią GeForce RTX 3000. Sporo recenzentów zauważyło też problem z wysokim poborem mocy, to jednak częściowo rozwiązują najnowsze sterowniki.

AMD wydało drugi sterownik ze wsparciem dla nowych kart graficznych Radeon RX 7900 XT i XTX. Adrenalin Edition 22.12.2 WHQL skupia się na architekturze AMD RDNA 3, a największa zmianą jest znacznie mniejszy pobór mocy przy enkodowaniu (odtwarzaniu) materiałów wideo.

Wcześniejsze testy udowodniły, że AMD Radeon RX 7900 XT(X) są bardzo prądożerne. W przypadku odtwarzania materiałów na YouTube (4K@60FPS) mowa była o 71 i 80 W. Dla porównania konkurencja notuje tutaj 30 W, podobnie jak starszy Radeon RX 6900 XT. Problem występował też w innych scenariuszach.

Masz kartę graficzną AMD? Koniecznie zaktualizuj sterowniki!

Na szczęście to już przeszłość. Prócz tego Amerykanie poprawili inne zgłaszane błędy jak:

  • Podczas korzystania z funkcji Virtual Super Resolution w konfiguracjach z wieloma wyświetlaczami mogą pojawiać się artefakty obrazu.
  • Może wystąpić awaria systemu podczas zmiany trybów wyświetlania w konfiguracjach z 4 wyświetlaczami.
  • Podczas ładowania gry Marvel's Spider-Man: Miles Morales po włączeniu ustawień ray tracingu może wystąpić awaria aplikacji lub przekroczenie limitu czasu sterownika.

Oczywiście tradycyjnie już pojawiły się też nowe problemy, np. z grą UNCHARTED 4: A Thief's End czy Valheim. Tak czy siak warto poświęcić kilka minut i zaktualizować sterowniki. Dostępne są one TUTAJ.

Zobacz: Tak wygląda pierwszy autorski model GeForce RTX 4070 Ti
Zobacz: Ten procesor Intela będzie wymagał mocnego zasilacza

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ComputerBase

Źródło tekstu: ComputerBase, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu