Jesteśmy szybsi od Maca. Microsoft chwali się wydajnością Copilot+ PC

Microsoft wbija szpilę w Apple. Najnowsza reklama giganta z Redmond chwali wydajność laptopów Copilot+ PC względem MacBooków. Jest jednak haczyk.

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jesteśmy szybsi od Maca. Microsoft chwali się wydajnością Copilot+ PC

58 procent szybsi od Maca. Doprawdy?

Microsoft właśnie opublikował 12-sekundową reklamę laptopów Copilot+ PC na swoim kanale Windows na YouTube. Uderza ona w MacBooki, a konkretniej w model Air. "Jesteśmy szybsi niż Mac. [...] Topowe laptopy Copilot+ PC są nawet 58 proc. szybsze niż MacBook Air z M3. To prawda - [jesteśmy] szybsi od Maca".

Dalsza część tekstu pod wideo

Amerykański gigant mocno promuje laptopy typu Copilot+ PC, do których zarówno zaliczają się ich własne produkty marki Surface, w tym np. Surface Pro i Laptop posiadające np. układy ARM od Qualcomm, jak Snapdragon X Elite, ale i sprzęty firm trzecich. Laptopy Copilot+ PC wyróżniają się także dedykowanym układem NPU odpowiadającym za obliczenia i operacje związane z AI dokonywane lokalnie na komputerze (a nie w chmurze). Sprzęty z układami Qualcomm mają również o wiele żywotniejsze baterie niż ich odpowiedniki z procesorami AMD i Intela.

Jednak rynek jeszcze niezbyt entuzjastycznie przyjął laptopy z układami Qualcomm, choć ich wizerunek się poprawił. Szef Qualcomm przewiduje jednak, że za 5 lat, laptopy z układami ARM będą mieć 50 procent udziału w rynku.

Reklama Microsoftu jest mocno naciągana, choć nie powinno to również nikogo dziwić. Gigant z Redmond używa za punkt odniesienia najtańszy MacBook Air z procesorem M3, kiedy to od początku 2025 r. mamy na rynku nowy MacBook Air z M4, który stanowi znaczący krok naprzód w porównaniu do poprzednika. Taka reklama jest po prostu przyznaniem się, że faktycznie - jesteśmy szybsi od M3, ale jednak startu do M4 teraz nie mamy. Wyniki podane przez Microsoft pochodzą z benchmarku Cinebench i wydajności w operacjach z użyciem wielu rdzeni.

To Microsoft jednak musi tutaj się bardziej postarać ze wsparciem oprogramowania i pomocą w optymalizacji procesorów ARM obsługujących tradycyjne aplikacje (win32), a także umożliwić większą modularność i wymienność komponentów, aby obecne i nadchodzące komputery Copilot+ PC przebiły MacBooki Air z M4.