DAJ CYNK

Intel zapowiada na rok 2021 układy graficzne Xe-HPG

Dodane przez: HTur

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 1181

W przyszłym roku Intel wypuści na rynek swoje karty graficzne dla graczy - Xe-HPG. Zostaną one wykonane w procesie 6 nm, a ich produkcją zajmie się TSMC.

Intel w swoim portfolio produktów gamingowych ma szeroki wybór podzespołów, jednak nowe nie będą wykonywane we własnym procesie litograficznym 10 nm SuperFin. Jak donosi IT Home, układy graficzne Xe-HPG powstaną w fabrykach na Tajwanie, a zajmie się tym TSMC, które - według przecieków - otrzymało wyłączność na produkcję układów graficznych w technologii 6 nm dla Intela. Gdy trafią w przyszłym roku do sprzedaży, mają stać się konkurencją dla RDNA 2 od AMD oraz linii Ampere, którą szykuje Nvidia.

Proces litograficzny 6 nm został zaprezentowany przez TSMC w ubiegłym roku. Jego nazwa kodowa to N6, a wykorzystywana jest w nim zaawansowana technologia EUV. Dzięki temu gęstość układów logicznych jest większa o 18% w stosunku do procesu 7 nm (N7), ponadto umożliwia szybszą produkcję. Układy graficzne Xe-HPG będą przeznaczone do komputerów konsumenckich, a osobna ich linia powstanie dla centrów danych oraz komputerów wymagających wysokiej wydajności.

Zobacz także: Intel wstrzymuje produkcję procesorów 7nm - wykryto w nich defekt

Linia Xe-HPG jest nową kategorią, w której wykorzystana zostanie mikroarchitektura Xe. Układy będą używać jednej płytki, na której znajdzie się 512 EU (jednostek wykonawczych) i 4096 rdzeni, planowane są także wersje z dwoma i czterema płytkami. W przypadku układu jednopłytkowego szybkość przy taktowaniu 1,3 GHz ma wynieść 10,6 TFLOP, przy dwóch -  21,2, zaś czterech - 42, 3 TFLOPsów. Wyliczenia te podajemy na bazie obecnych możliwości EU Intela. W praktyce mogą okazać się jeszcze lepsze.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Cristiano Siqueira (@CSiqueira97)

Przewiń w dół do następnego wpisu