Intel wyjaśnił, czym jest architektura Cypress Cove dla desktopów

Intel obiecał, że na początku 2021 roku wprowadzi na rynek nową linię procesorów dla komputerów stacjonarnych. Czipy będą używały rdzeni Cypress Cove.

Anna Rymsza (Xyrcon)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Intel wyjaśnił, czym jest architektura Cypress Cove dla desktopów

Rdzenie o nazwie kodowej Cypress Cove to port rdzeni Ice Lake z litografii 10 nm na 14 nm. Może się wydawać, że Intel zrobił krok wstecz, ma to jednak uzasadnienie w desktopie. Tu priorytetem nie jest oszczędność energii, a wydajność. Te rdzenie będą pracować w przestrzennych obudowach, których chłodzenie nie będzie problemem. 14 nm proces technologiczny nie będzie więc wadą, a pomoże obniżyć koszty produkcji.

Dalsza część tekstu pod wideo

Rdzeniom Cypress Cove towarzyszyć będą układy graficzne generacji Xe, będzie więc spory skok wydajności. Całość dostała nazwę kodową Rocket Lake i zastąpi procesory 10. generacji Comet Lake.

Co oferują procesory Rocket Lake? 

Procesory Rocket Lake kierowane będą do użytkowników, którym potrzebne są wysokie częstotliwości taktowania rdzeni i niskie opóźnienia. Z pewnością zagrzeją miejsce w maszynach do grania. Dostępne będą konstrukcje mające do 8 rdzeni i do 16 wątków.

Kontroler pamięci nowych procesorów obsłuży pamięci DDR4-3200, do 20 linii PCIe 4.0 (przykładowo x16 dla karty graficznej i x4 dla pamięci Intel Optane) i ma zintegrowany kontroler USB 3.2 Gen 2x2. Układ graficzny obsłuży standardy HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4a, będzie w stanie wyświetlić obraz na 3 monitorach 4K lub 2 monitorach 5K.

Ponadto dostaniemy nowe możliwości podkręcania, najświeższe kodeki wideo i przyspieszenie sprzętowe Intel Quick Sync Video. Nie zabrakło Intel Deep Learning Boost i obsługi instrukcji VNNI.