Samsung i LG pozywają rząd Indii. Nie chcą płacić za swoje elektrośmieci

Dwaj południowokoreańscy giganci elektroniki, Samsung i LG, złożyli pozwy przeciwko rządowi Indii, kwestionując nowe regulacje dotyczące recyklingu odpadów elektronicznych. Firmy nie chcą płacić aż tyle za swoje elektrośmieci.

Lech Okoń (LuiN)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Samsung i LG pozywają rząd Indii. Nie chcą płacić za swoje elektrośmieci

Indie postanowiły uregulować rynek odpadów elektronicznych

Wprowadzona we wrześniu 2024 roku polityka nakłada na producentów elektroniki obowiązek płacenia minimalnej stawki recyklerom za zbiórkę i przetwarzanie zużytego sprzętu. Nowe przepisy przewidują minimalną opłatę 22 rupii (ok. 25 centów) za kilogram elektroniki konsumenckiej oraz 34 rupii za kilogram smartfonów. Wcześniej stawki kształtował rynek i wynosiły one średnio około 6 rupii za kilogram.

Dalsza część tekstu pod wideo

Cel rządu to zachęcenie do rozwoju sektora recyklingu, zwiększenie inwestycji i na koniec dnia zwiększenie wskaźników odzysku surowców. Aktualnie najwięksi producenci elektroniki w panice przenoszą swoje fabryki z Chin do Indii, co pogłębia dramatyczny stan zaśmiecenia tego najludniejszego kraju świata (ponad 1,4 mld osób).

Obecnie Indie są trzecim największym generatorem e-odpadów na świecie (po Chinach i USA), ale tylko 43% tych odpadów trafia do recyklingu, a aż 80% rynku stanowią nieformalni zbieracze i przetwórcy.

Koreańscy giganci mówią nie

Samsung i LG twierdzą, że nowe przepisy znacząco podniosą ich koszty działalności – nawet trzykrotnie względem dotychczasowych wydatków. Firmy argumentują, że narzucone ceny są zbyt wysokie, nie odzwierciedlają realiów rynkowych i niekoniecznie przełożą się na lepszą ochronę środowiska. W swoich pozwach podkreślają, że „regulacja cen nie służy celom ochrony środowiska”, a przerzucenie kosztów na producentów nie rozwiąże problemu nieformalnego sektora, który odpowiada za większość nieprawidłowości w recyklingu.

LG w swoim pozwie zaznaczyło, że „samym obciążaniem firm i opodatkowaniem ich w imię zasady ‘zanieczyszczający płaci’ nie osiągnie się zamierzonych celów rządu”. Samsung z kolei ostrzega, że nowe zasady mogą mieć „znaczny wpływ finansowy” na branżę i odbić się na cenach produktów dla konsumentów.

Do koreańskich gigantów dołączyły wcześniej inne firmy, takie jak Daikin, Havells, Voltas, Blue Star czy Johnson Controls-Hitachi. Przedstawiciele branży zrzeszeni w CEAMA ostrzegają rząd Indii, że nowe przepisy mogą podnieść koszty produkcji w sektorze AGD i RTV o 2 do nawet 8%.