DAJ CYNK

Jaki język programowania warto znać? Lista najpopularniejszych

Anna Rymsza

Prawo, finanse, statystyki

Jaki język programowania warto znać?

Jaki język programowania ma przyszłość? Mamy nowe dane, które mogą zaskoczyć.

Te dane mówią, że Java przestaje być atrakcyjna. Język, który w końcówce lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wspiął się na szczyt rankingu i trzymał się tam dobre 20 lat lada moment zostanie wyprzedzony przez młodszego konkurenta. Wschodzącą gwiazdą jest C#.

Python znów króluje

Python to język programowania znany głównie z tego, że formatowanie kodu jest częścią składni i nie da się w nim pisać jednolinijkowego spaghetti. Język ten znalazł zastosowanie między innymi w rozwijaniu sztucznej inteligencji, co przyczyniło się do jego dominacji.

Według rankingu TIOBE Python jest najpopularniejszym językiem programowania od kilku lat… poza miesiącami, gdy akurat wyprzedzi go C++. Niebawem to może znów nastąpić, bo w porównaniu do poprzednich miesięcy popularność Pythona nieznacznie spada, C++ zaś znów zyskuje. Między nimi zaś znalazł się stary, dobry, niskopoziomowy C. 

C przekroczył już pięćdziesiątkę, ale wciąż jest aktualizowany i warto go znać. Niezależnie od tego, czy pracujesz przy wielkich projektach, uczysz się programowania na własną rękę, czy tylo piszesz o wynikach rankingu języków programowania – w końcu przyda Ci się znajomość C.

Język C++ znalazł się na miejscu trzecim. Ma już kilka dekad, ale nie stoi w miejscu i nie traci zainteresowania programistów.

Tego samego nie można powiedzieć o Javie, która zaliczyła duży spadek – największy w tym roku. Jeśli ten trend się utrzyma, zaraz przegoni ją młodszy C#. Może to i dobrze? Programy napisane w Javie muszą być uruchamiane w maszynie wirtualnej, a ta słynie z licznych luk bezpieczeństwa.

C# z kolei zaliczył największy skok popularności w ciągu ostatniego roku. Pozwoliło mu to utrzymać się na pozycji 5. Nie zdziwię się, jeśli w 2024 roku będzie już w pierwszej czwórce.

Na kolejnych pozycjach znalazły się języki:

  1. JavaScript;
  2. Visual Basic;
  3. PHP;
  4. SQL;
  5. Assembly Language.

GO spadł na pozycję 11.

Widać początek roku szkolnego

Na układ rankingu na pewno ma wpływ rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych języków zmieniło się niewiele, za to dalej widać wzrost popularności języków wykorzystywanych w szkołach. Kalendarz sprawił, że na 12 pozycję wskoczył Scratch. Goni go Delphi/Object Pascal.

Pełny ranking i opis metodologii badania znajdziesz na stronie Tiobe.com.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixel-Shot / Shutterstock

Źródło tekstu: Tiobe.com