PayPal łamie prawa Polaków. Jest decyzja UOKiK

PayPal ma zwrócić pieniądze polskim użytkownikom. To efekt interwencji UOKiK w związku z niedozwolonymi postanowieniami w umowach.

Lech Okoń (LuiN)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
PayPal łamie prawa Polaków. Jest decyzja UOKiK

Decyzja ta jest efektem analizy wzorców umownych stosowanych przez PayPal, które naruszały prawa użytkowników poprzez wprowadzanie niekorzystnych i nieprzejrzystych zmian.

Dalsza część tekstu pod wideo

Od czasu do czasu możemy sobie jednostronnie zmienić umowę

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za abuzywne uznał, znajdujące się we wzorcu umowy stosowanej przez PayPal Europe od 11 grudnia 2019 r., postanowienie mówiące o tym, że spółka ...może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w niniejszej Umowie z Użytkownikiem oraz w innych dokumentach.

Ponadto sposób informowania klientów o zmianach omijał konieczność przekazywania ich na trwałym nośniku. PayPal wysyłał link do regulaminu i mógł sobie ten plik dowolnie modyfikować, co jest niedopuszczalne w polskim prawie.

Konsumenci nie powinni być zaskakiwani zmianami w umowach. Zwłaszcza kiedy te zmiany wiążą się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. W przypadku usług płatniczych ponoszone przez konsumentów opłaty są jednym z podstawowych czynników warunkujących realizację transakcji. Postanowienia pozwalające na zmianę parametrów umowy są dozwolone, ale powinny być precyzyjne. Powinny umożliwiać konsumentowi przewidzenie zmian kosztów czy zakresu usług już na etapie podpisywania kontraktu. Klauzula mówiąca o tym, że spółka „...może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w (…) umowie” dawała przedsiębiorcy pełną dowolność, a konsumentów narażała na przykre niespodzianki, w tym te natury finansowej

– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgodnie z wydaną decyzją zobowiązującą PayPal nie będzie już stosować wobec konsumentów klauzuli modyfikacyjnej oraz zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r., wraz z którymi weszły nowe opłaty za brak aktywności i za wypłatę na rachunek w banku amerykańskim. To samo dotyczy wprowadzonych w tym samym czasie zmian zwiększających opłaty związane z przewalutowaniem.

UOKiK oczekuje zwrotu 150% opłat pobranych przez PayPal

Polscy użytkownicy PayPal mają otrzymać zwrot w wysokości 150 proc. opłat pobranych w czasie, w którym obowiązywały postanowienia umowne zakwestionowane przez Prezesa UOKiK

Konsumenci dodatkowo uzyskają okresową obniżkę kursu wymiany walut. Decyzje te jednak nie są jeszcze prawomocne. Przysługuje od nich odwołanie do sądu.