Odwrócenie utraty słuchu w kilka tygodni. Wystarczy jeden zastrzyk
Jest nadzieja dla osób cierpiących na utratę słuchu. Nowe badanie wykazało, że jeden zastrzyk może odwrócić zjawisko w ciągu kilku tygodni.

Lekarstwo na utratę słuchu
Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institute opublikowali w dzienniku Nature Medicine wyniki badań klinicznych związanych z odwróceniem utraty słuchu. W badaniach klinicznych wzięła udział mała grupa (10) osób z wrodzoną, genetyczną wadą słuchu oraz osoby cierpiące na utratę słuchu spowodowaną mutacją genu OTOF. Tego typu mutacje powodują utratę białka zwanego otoferliną, która jest kluczowa w przekazywaniu sygnałów dźwiękowych z ucha do mózgu. Badanie udowodniło, że tego typu terapia jest najbardziej skuteczna u dzieci, ale jest w stanie pomóc również dorosłym.



Naukowcy wstrzyknęli syntetyczną i niegroźną wersję adenowirusa, zawierającego zdrową kopię genu OTOF, w ucho wewnętrzne. Po pół roku badacze odnotowali zauważalną poprawę słuchu wśród wszystkich uczestników testów klinicznych. Byli w stanie słyszeć dźwięki o głośności 52 decybeli, podczas gdy przed zastrzykiem ich uszy były w stanie jedynie wychwycić odgłosy na poziomie 106 dB.
W badaniu wzięły udział dzieci poniżej 10 lat, nastolatkowie oraz dorośli. Najlepiej na zastrzyk reagowali najmłodsi, a 7-letnia dziewczynka praktycznie odzyskała słuch w pełni i była w stanie rozmawiać codziennie ze swoją mamą 4 miesiące po zabiegu.
Szwedzcy naukowcy w dalszej kolejności będą się przyglądać, jak długo utrzyma się efekt terapii. Rok po zabiegu, badani nie zgłosili żadnych efektów ubocznych.
Maoli Duan, autor badań, w wypowiedzi dla The Independent zapowiedział: "OTOF to tylko początek" i dodał, że jego ekipa ma zamiar wziąć się za inne geny odpowiadające za utratę słuchu, jak GJB2 i TMC1. Celem naukowców jest zapewnienie różnych form leczenia dla osób cierpiących na odmienne formy głuchoty wrodzonej.