NVIDIA twierdzi, że Chiny powoli doganiają Stany Zjednoczone

Miliardowe inwestycje, szpiegostwo przemysłowe i podkupywanie specjalistów przynosi efekty. Chiny uniezależniają się od amerykańskiego sprzętu.

Przemysław Banasiak (Yokai)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
NVIDIA twierdzi, że Chiny powoli doganiają Stany Zjednoczone

Podczas niedawnego wydarzenia Hill and Valley Forum, dyrektor generalny NVIDII, Jensen Huang, przyznał, że Chiny nie pozostają w tyle za Stanami Zjednoczonymi w wyścigu technologicznym dotyczącym sztucznej inteligencji. Jego słowa padły w kontekście rosnącej konkurencji ze strony chińskich firm, zwłaszcza w zakresie akceleratorów AI.

Dalsza część tekstu pod wideo

Huawei zachwyca mocą obliczeniową, ale zawodzi zużyciem energii

Zbiegło się to w czasie z informacją, że firma Huawei rozpoczęła dostawy swojego najnowszego systemu sztucznej inteligencji - CloudMatrix 384. Według analityków branżowych, stanowi on realną konkurencję dla flagowego rozwiązania Zielonych, czyli NVIDIA GB200 NVL72.

Huawei CloudMatrix 384 to zaawansowany system serwerowy, który zajmuje aż 16 szaf rackowych. 12 z nich zawiera jednostki obliczeniowe, a każdy taki zestaw to 32 akceleratory HiSilicon Ascend 910C. Według dostępnych informacji system osiąga imponującą moc obliczeniową 300 PFLOPS (BF16), oferując przy tym ponad dwukrotnie większą przepustowość i ponad trzykrotnie większą pojemność HBM niż rozwiązanie NVIDII. 

Warto jednak zaznaczyć, że rozwiązanie Huawei ustępuje sprzętom Zielonym pod względem efektywności energetycznej. CloudMatrix 384 zużywa ponad dwukrotnie więcej energii na jednostkę mocy obliczeniowej w porównaniu do GB200 NVL72.

Chociaż Huawei sprzedało dotąd tylko 10 systemów CloudMatrix 384, to daje jasny sygnał, iż chińskie firmy są skłonne do przesiadki na rodzime rozwiązania. Dodatkowo firma ma podobno w zapasie wystarczająco dużo chipów, aby zbudować nawet 2600 takich systemów, których łączna moc obliczeniowa mogłyby wynosić aż 780 ExaFLOPS.

Jaka będzie przyszłość? Trudno powiedzieć. Wszystkim zależy na pozycji lidera na rynku AI. Zarówno gdy mówimy i sprzęcie, jak i oprogramowaniu. A wielkimi krokami zbliża się już chiński model Deepseek R2, który ma kolejny raz zagrozić amerykańskiemu OpenAI i ich ChatGPT.