Co ona z nami robi? Działa na nasz mózg bardziej niż byśmy chcieli

Naukowcy dokonali ciekawego odkrycia. Muzyka robi coś niesamowitego z naturalnymi rytmami naszego mózgu.

Anna Kopeć (AnnaKo)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Co ona z nami robi? Działa na nasz mózg bardziej niż byśmy chcieli

Czy zdarza ci się czuć czasami, że jakaś piosenka do ciebie szczególnie przemawia? Okazuje się, że to może być bardziej prawdziwe niż myślisz. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Nowa teoria zakłada, że w momencie kiedy słuchamy muzyki, słucha jej nasze całe ciało - fizycznie reaguje na rytmy. Dzieje się tak dlatego, że naturalne drgania naszego mózgu synchronizują się ze strukturami takimi jak rytm i wysokość dźwięku. Nie bez powodu muzykę często traktuje się jako coś w rodzaju "uniwersalnego języka" łączącego różne kultury. 

Ta teoria sugeruje, że muzyka ma potężną moc nie tylko dlatego, że ją słyszymy, ale dlatego że nasze mózgi i ciała się nią stają. Ma to duże implikacje dla terapii, edukacji i technologii.

- twierdzi Carolnie Palmer, neurobiolog z McGill Univerisity w Kanadzie. 

Cała teoria rezonansu nerwowego (NRT) została opisana przez Palmer i współautorów w artykule w czasopiśmie Nature Reviews Neuroscience. 

Jedną z kluczowych sugestii NRT jest to, że oscylacje neuronowe synchronizują się z zewnętrznym dźwiękiem w różnych tempach. Neurony w korze mózgowej oscylują na częstotliwościach, które rezonują z tymi pulsami w muzyce. Wyższe częstotliwości, od około 30 do ponad 4000 Hz, postrzegane są jako wysokość dźwięku. Oscylacje częstotliwości gamma w korze mózgowej synchronizują się z dolnym końcem tej częstotliwości, podczas gdy nerw słuchowy, pień mózgu oraz ślimak rezonują przy wyższych częstotliwościach. 

I to wszystko razem wzięte, sprawia, że muzyka może być przyjemnością dla każdego - niezależnie od wieku i stopnia wykształcenia muzycznego. 

Ale słuchania muzyki możemy się także nauczyć. Proste pulsy, czyli takie do których możemy klaskać i podskakiwać z dzieckiem na kolanach, stają się z czasem coraz silniejsze i coraz bardziej specyficzne w zależności od kultury.