Zuckerberg wydaje 2,5 mln dolarów. Skorzysta Politechnika Poznańska

Meta chce zainteresować wszystkich swoim metawersum, którego pełnoprawną wersję zobaczymy dopiero za kilka lub nawet kilkanaście lat. W projekcie popularyzacyjnym weźmie udział Politechnika Poznańska.

Patryk Łobaza (BlackPrism)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Zuckerberg wydaje 2,5 mln dolarów. Skorzysta Politechnika Poznańska

Już minął ponad rok, od kiedy Mark Zuckerberg ogłosił rebranding firmy i hucznie zapowiedział powstanie metawersum, czyli przestrzeni w wirtualnej rzeczywistości, w której uczestnicy mieliby pracować oraz spędzać wolne chwile na graniu, spotkaniach ze znajomymi, oglądaniu filmów itd. Teraz Mark Zuckerberg wydaje 2,5 miliona dolarów na niezależne badania akademickie w całej Europie.

Dalsza część tekstu pod wideo

Politechnika Poznańska zbada metawersum

Meta ogłosiła inwestycję w wysokości 2,5 miliona dolarów w niezależne badania akademickie w całej Europie. Ich celem jest analiza zagrożeń i szans związanych z metawersum. W ramach Funduszu Programów i Badań XR, naukowcy z siedmiu krajów europejskich zbadają, w jaki sposób metawersum będzie wpływać na takie obszary jak prywatność, bezpieczeństwo, inkluzywność, czy rynek pracy.

W Polsce w projekt zaangażowana będzie Politechnika Poznańska, która skupi się na rozwoju rozszerzonej rzeczywistości i innych technologii poprawiających jakość życia osób podatnych na wykluczenie społeczne ze względu na wiek, stan zdrowia lub ich sytuację rodzinną.

Wykorzystanie immersyjnych technologii jest nie tylko ciekawym wyzwaniem badawczym. Pozwoli ono na poprawę jakości tworzonych systemów, które umożliwią jeszcze skuteczniejszą pomoc potrzebującym. Chcielibyśmy zobaczyć, jak najnowsze technologie związane z koncepcją metawersum pozwalają na zmniejszenie cyfrowej i fizycznej izolacji przedstawicieli marginalizowanych grup, takich jak osoby starsze czy chore

– podkreśla Paweł Śniatała, prorektor Politechniki Poznańskiej ds. stosunków międzynarodowych.