Największa na świecie turbina wiatrowa wznosi się bliżej niż myślisz
W lutym Duńczycy zaskoczyli świat turbiną wiatrową z wirnikiem o średnicy 276 m, błyskawicznie przeskoczyli ich Chińczycy, ale już we wrześniu ruszy w Europie coś znacznie większego. GICON bije rekord w Schipkau.

Rekordy należą do turbin morskich, ta stanie na lądzie
Duńczycy długo nie cieszyli się największym na świecie „wiatrakiem”. Siemens Gamesa SG DD-276 z wirnikiem 276 m (21,5 MW) budowany jest od lutego tego roku. Tymczasem Chińczycy chwilę potem ruszyli z budową Mingyang MySE 22MW o wirniku 310 m i Dongfang Electric DEW-26 MW-310 z takim samym wirnikiem, ale jeszcze większą mocą 26 MW.
Wszystkie rekordowe konstrukcje to turbiny morskie i tym bardziej imponujące są plany GICON-u, który buduje właśnie w Schipkau w Niemczech (region Łużyce, Brandenburgia, 150 km od Zielonej Góry) najwyższą turbinę wiatrową na świecie.



Prace ruszyły 19 września 2024 roku, w lipcu GICON wylał fundamenty, a tuż po wakacjach wiatrowy potwór rozpocznie swoją pracę. W konstrukcji zastosowano 300-metrową wieżę kratową, na której szczycie umieszczona będzie turbina Vensys 126 o średnicy wirnika 126 m i mocy 3,8 MW.
Tak wysoko umieszczona gondola sprawia, że łączna wysokość konstrukcji będzie sięgała 365 m. To niemal tyle, co słynna berlińska wieża telewizyjna, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów stolicy Niemiec. Okładkowy Pałac Kultury i Nauki ma wraz z iglicą 237 m.
Jest największa pod względem wysokości, ale już nie mocy czy wielkości wirnika
Warto w tym miejscu zauważyć, że chińskie turbiny czy duńska mają o wiele potężniejsze gondole i znacznie dłuższe łopaty wirnika. Można sobie na to pozwolić w konstrukcjach morskich, które niemal dotykają wirnikami tafli wody. W przypadku konstrukcji lądowych konieczne jest stosowanie wysokich masztów czy jak w Schipkau nawet wież kratowych.
Rekordowy pod względem wirnika i mocy Dongfang Electric DEW-26 MW-310 wykorzystuje „zaledwie” 185-metrowy maszt, przez co łączna wysokość konstrukcji (340 m) ustępuje nieco wiatrakowi w Schipkau... ale produkuje przy tym blisko 7 razy więcej energii.
Nie ujmuje to jednak w żaden sposób niemieckiej budowli, o łącznej masie 2000 ton, na którą składa się aż 22 tys. elementów. Będzie ona produkowała 18 mln kilowatogodzin energii rocznie, co pokryje zapotrzebowanie energetyczne około 6000 domów.
Maksymalna moc turbiny Vensys 126 osiągana jest już przy prędkości wiatru wynoszącej 12 m/s. Typowo montuje się ją na masztach o wysokości od 87 do 137 m (stalowe wieże rurowe). W Schipkau będzie „zerkać” na okolicę z trzykrotnie większej wysokości niż zwykle.
Korzystając materiałów GICON-u i faktu, że firma postawiła 300-metrowy maszt w sąsiedztwie tradycyjnych turbin, pokusiliśmy się o zasymulowanie, jak będzie prezentował się krajobraz z nowym 365-metrowym monstrum. Bez wątpienia będzie robić wrażenie: