Naukowcy potwierdzają. Kobiety w tym wieku robią to częściej

Kobiety i mężczyzn sporo różni. Oczywiście nie chodzi tylko o budowę i działanie ciała, ale też to jak się zachowujemy. Naukowcy potwierdzili właśnie jeden z popularnych stereotypów na temat damsko-męskiego podziału.

Bartłomiej Grzankowski (Grzanka)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Naukowcy potwierdzają. Kobiety w tym wieku robią to częściej

Stereotypy przez lata ułatwiały nam funkcjonowanie, choć ich źródło to głównie suma różnych ludzkich doświadczeń i wybranych poglądów, które potrafią być czasem dość krzywdzące. Być może spotkaliście się kiedyś ze twierdzeniem, że kobiety są strasznie gadatliwe, a facetami to ciężko o czymś pogadać, bo tacy są małomówni. Tak się jednak składa, że akurat ten stereotyp został właśnie potwierdzony przez naukę. Przynajmniej w określonym momencie życia.

Dalsza część tekstu pod wideo

Trzy tysiące słów

Najnowsze, kompleksowe badanie cytowane przez Science Alert wykazało, że kobiety w wieku od 25 do 64 lat wypowiadają średnio aż 3275 słów więcej niż panowie w ich wieku. A to oznacza, że mówią około 20 minut więcej w ciągu dnia. Ale inna ciekawa obserwacja wskazuje, że w pozostałych przedziałach wiekowych liczby te były już mniej więcej takie same.

Wyniki wskazujące na większą rozmowność wśród kobiet w wieku od 25 do 64 lat są też w opozycji do danych zebranych w 2007 roku, gdzie wyniki także wskazywały na podobną liczbę słów wypowiadanych przez panie i panów (około 16 000). Tamte dane były zbierane częściowo także przez naukowców biorących udział i w tym eksperymencie. Tym razem jednak zespół badawczy poszerzył zakres osób objętych swoimi pomiarami na prawie 2200 uczestników z 4 krajów w ciągu 14 lat i w różnych przedziałach czasowych.

Rekordziści

Jak przebiegało to badanie? Jak opisuje Science Alert, fragmenty rozmów zostały zebrane w losowych momentach za pomocą specjalnie zaprojektowanego, elektronicznego urządzenia rejestrującego noszonego przez uczestników. W ten sposób zebrano w sumie 631 030 klipów audio z otoczenia i przetworzono je za pomocą modeli statystycznych. Zdaniem badaczy różnica wobec badań z 2007 roku wynika między innymi z powodu nieuwzględnienia w poprzednich pomiarach fragmentów rozmów matek z dziećmi. Ale najnowsze pomiary pokazały też, że choć uogólnia potrafią być pomocne, to jednak czasem zupełnie nie przystają do konkretnych przypadków – małomównych kobiet i gadatliwych mężczyzn.

Choć to właśnie wśród panów znalazł się najmniej rozmowny uczestnik – dziennie wypowiadał średnio raptem 62 słowa – to także facet wypowiadał ich najwięcej – 124 134 słów dziennie! Z kolei dzięki temu, że badanie trwało tak długo udało się też wykazać inną zależność – z biegiem lat mówimy mniej, bez względu na płeć. Badacze uważają, że ten czas spędzamy w zamian przed ekranami.

Warto też podkreślić, że choć badacze zwiększyli zakres zebranych danych, to ich zdaniem temat ten wciąż wymaga jeszcze lepszego zgłębienia poprzez kolejne powiększenie grupy badanych. Jak wskazują naukowcy, dzięki temu łatwiej będzie rozdzielić więcej czynników zakłócających, które mogą mieć wpływ na wyniki nie wiążąc się jednocześnie z płcią. Pomiarom ma także podlegać w kolejnych eksperymentach kwestia kontaktów za pomocą komputerów i telefonów.