Zaledwie 236 km od Merkurego. To zdjęcie musisz zobaczyć

Sonda BepiColombo dostarczyła niedawno niesamowite zdjęcia Merkurego. Fotografie prezentują powierzchnię planety z licznymi kraterami, wzniesieniami i pozostałościami po wulkanach.

Karolina Mirosz (mkina)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Zaledwie 236 km od Merkurego. To zdjęcie musisz zobaczyć

Sonda BepiColombo Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej wystartowała w 2018 roku. Celem misji jest zbadanie i zrozumienie ewolucji planet najbliższych Słońcu, analiza topografii, egzosfery i pola magnetycznego Merkurego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Sonda po wejściu na orbitę pierwszej planety od Słońca będzie badała ją przez minimum rok. Wykona mapę globu na podstawie fal o różnych długościach oraz będzie poszukiwać lodu w polarnych kraterach na jego powierzchni.

Obecnie sonda zbliża się do ostatniego etapu siedmioletniej podróży. Wykorzystywała ona grawitację Ziemi, Wenus oraz ostatecznego celu, czyli Merkurego by zwolnić i móc oprzeć się grawitacji Słońca. W 2025 planowane jest wejście na orbitę pierwszej planety w Układzie Słonecznym.

BepiColombo zbliża się do Merkurego

19 czerwca BepiColombo wykonała trzeci bliski przelot w pobliżu Merkurego, w odległości 236 kilometrów od jego powierzchni. Wykonała przy tym niesamowite zdjęcia, ukazujące planetę wraz jej charakterystycznymi kraterami, licznymi grzbietami wulkanicznymi i pozostałościami po strumieniach lawy.

Zaledwie 236 km od Merkurego. To zdjęcie musisz zobaczyć

Jednym z ciekawszych elementów uwiecznionych na zdjęciach jest krater, który dopiero teraz otrzymał nową nazwę „Edna Manley”. Nadaną została mu ona na cześć jamajsko-brytyjskiej artystki.

Sonda sfotografowała także Beagle Rupes o długości 600 km, który powstał miliardy lat temu. Jest to jednak z najdłuższych i najwyższych skarp jakie kiedykolwiek odkryto. Została ona odkryta w trakcie misji NASA Messenger, która miała miejsce w latach 2011-2015. Na fotografiach widoczny jest także krater uderzeniowy Rembrandt, mający 3,9 miliarda lat i średnicę 716 km.

Zaledwie 236 km od Merkurego. To zdjęcie musisz zobaczyć

Zdjęcia na granicy ciemnej strony

Orbiter zbliżył się do Merkurego z jego nocnej strony, czyli nieoświetlonej części odwróconej od Słońca. Ujęcia wykonano około 13 minut po przelocie, kiedy statek kosmiczny wyłonił się z cienia i dotarł do oświetlonej strony. Wczeseniej tatek kosmiczny dostarczał pocztówek z przelotu w pobliżu Ziemi w 2020 r., dwóch przelotów w pobliżu Wenus w 2020 i 2021 r. oraz dwóch poprzednich przelotów w pobliżu Merkurego w 2021 i 2022 r.

Planowane jeszcze trzy przeloty w pobliżu ostatecznego celu sondy w nadchodzących latach, zanim utraci ona wystarczającą ilość energii, by zostać przechwyconą przez maleńkiego Merkurego o słabym oddziaływaniu grawitacyjnym.