Drukowane organy z Hongkongu. Historyczny przełom w medycynie

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu połączyli druk 3D z hodowlą organoidów, tworząc funkcjonalne, genetycznie zgodne mini-organy przeznaczone do przeszczepów.

Lech Okoń (LuiN)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Drukowane organy z Hongkongu. Historyczny przełom w medycynie

Jak działa nowa technologia?

Zespół profesora Michaela Chana opracował system, w którym drukowane struktury 3D z biomateriałów są „zaszczepiane” organoidami wyhodowanymi z komórek macierzystych pobranych od pacjenta. Dzięki temu powstają organy, które nie tylko mają odpowiednią strukturę, ale również są w pełni zgodne genetycznie z biorcą, co minimalizuje ryzyko odrzutu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Organoidy, nazywane „mini-organami”, powstają z materiału genetycznego uzyskanego nawet z prostego wymazu z jamy ustnej. Największym wyzwaniem było opracowanie metody umieszczania tych organoidów w drukowanych strukturach, tak aby mogły pełnić funkcje prawdziwego narządu, np. dróg oddechowych.

Olbrzymi zakres zastosowań

Naukowcy widzą zastosowanie nowej technologii w wielu dziedzinach medycyny, z rekonstrukcją dróg oddechowych na czele. Nowa technologia szczególnie obiecująco wypada w przypadku pacjentów po ciężkich oparzeniach, którzy wymagają rekonstrukcji dróg oddechowych. Dotychczas drukowane struktury z biomateriałów nie były w stanie pełnić funkcji biologicznych bez odpowiednich komórek.

Organoidy pozwalają również testować skuteczność leków na konkretnym pacjencie jeszcze przed podaniem terapii, co otwiera drogę do spersonalizowanej medycyny. A dzięki wykorzystaniu komórek pacjenta, ryzyko odrzutu przeszczepu jest znacząco niższe.