DAJ CYNK

Polacy w sieci robią tak nagminnie. Igrają z ogniem

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Bezpieczeństwo

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa z Cisco znaleźli w sieci zmodyfikowane pirackie klucze do aktywacji popularnego oprogramowania. Proces sprawia, że jesteśmy podatni na działania hakerów.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa Cisco prowadzili badania mające na celu sprawdzenie złamanych wersji systemu operacyjnego Microsoft Windows i innych aplikacji Microsoft, takich jak Office. Oba produkty korzystają z usługi zarządzania kluczami Microsoft (KMS), która zazwyczaj pozwala organizacjom aktywować systemy we własnej sieci. Cracktivatory uzupełniają tę usługę, modyfikując system w celu umożliwienia wykorzystania pirackich kluczy.

Używasz pirackich kluczy do aktywacji oprogramowania? Możesz być podatny na ataki hakerów

Poza oczywistym faktem, że pozyskiwanie i powielanie pirackiego oprogramowania jest nielegalne, niesie to ze sobą sporo zagrożeń. Eksperci Cisco odkryli, że często wraz z pirackimi kluczami aktywacyjnymi cyberprzestępcy przemycają na nasze urządzenia trojany zdalnego dostępu (RAT) lub złośliwe oprogramowanie do wydobywania kryptowalut. 

W takiej sytuacji użytkownik zazwyczaj nie jest świadomy wbudowanego złośliwego elementu podczas pobierania crackowanego oprogramowania (zazwyczaj za pośrednictwem stron z torrentami). Przestępcy dokładają wszelkich starań, by stworzone przez nich oprogramowanie Cracktivator nie wzbudzało podejrzeń i w większości przypadków wygląda jak prawdziwe.

Jak wynika z danych podanych przez Cisco, popularność oprogramowania typu Cracktivator wzrasta na całym świecie. Znacząca większość organizacji korzystających ze złamanego oprogramowania znajduje się w Europie, zwłaszcza w Europie Wschodniej, w wielu różnych branżach. Podczas operacji polowania na cyberzagrożenia przez ukraiński oddział Talos, który koncentruje się na infrastrukturze krytycznej, eksperci Cisco odkryli znaczną liczbę organizacji korzystających z tego typu nielegalnego oprogramowania.

Zobacz: NVIDIA i AMD rzucą wyzwanie Apple. Chcą produkować nowe procesory
Zobacz: Właściciele telewizorów nagminnie robią ten błąd. Wyrzucają pieniądze

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Wachiwit / Shutterstock.com

Źródło tekstu: materiały prasowe oprac. własne