mObywatel jako karta płatnicza? Nasz sąsiad naprawdę to zrobił
A gdyby tak połączyć mObywatela z kartą płatniczą? Rząd jednego z naszych sąsiadów uruchomił taką usługę.

Kraj, który połączył kartę płatniczą z usługami administracyjnymi, to Ukraina. Cyfryzacja została tam przeprowadzona w ekspresowym tempie. By pomóc obywatelom opuszczającym kraj Diia (Дия), czyli tamtejszy mObywatel, został nawet zintegrowany z e-administracją w innych krajach, w tym w Polsce. Rząd Ukrainy nie próżnuje.
Karta płatnicza do e-administracji
Minister transformacji cyfrowej Michaił Fiodorow zapowiedział utworzenie usługi Diia.Karta (Дия.Картка), czyli karty zintegrowanej z profilem obywatela. Celem jest zwiększenie wygody obywateli. Karta ma ułatwić odbieranie różnych świadczeń finansowych od państwa. Nowa usługa zastępuje możliwość łączenia różnych kart bankowych z różnymi usługami e-administracji Ukrainy.



Pierwsza usługa połączona z Diia.Kartka to eKsiążka (еКнига) – dotacja wysokości 908 hrywien na zakup książek w języku ukraińskim. Następne w kolejce jest eWsparcie (еПідтримки) z racji wojny, obecnie działające jako osobna wirtualna karta płatnicza. Na nową kartę zostaną przelane także zapomogi naliczone w poprzednich latach.
Pojawią się także programy państwowe ze środkami przeznaczonymi na konkretne cele, co oznacza, że pewna kwota na karcie będzie dostępna tylko w pewnych warunkach.
Kartę Diaa.Karta wystawia obecnie kilka banków ukraińskich (PrivatBank, A-bank, Akordbank, Globus Bank, Monobank), wkrótce dołączą kolejne.
Pomysł jest bardzo ciekawy i znalazłby zastosowanie także w Polsce. Na taką kartę mógłby u nas trafić bon energetyczny, 800+ i podobne świadczenia. Co sądzisz o takim rozwiązaniu?