DAJ CYNK

5 aplikacji dla Androida, które musisz mieć – część 62

Anna Rymsza (Xyrcon)

Aplikacje


Sklep Play to kopalnia skarbów, jednak znalezienie przydatnych aplikacji czy dobrze wykonanych gier na Androida to niezłe wyzwanie. Dlatego co piątek dzielimy się naszymi znaleziskami i nowościami z Google Play, ze specjalnym naciskiem na wartościowe i użyteczne. W tym tygodniu wybrałam aplikacje, które spełniają swoje zadanie, ale nie wymagają logowania, chmury ani nawet dostępu do internetu.

Opera Mini – Oszczędza dane i zapisuje strony offline

Cena: 0 zł, reklamy. Pobierz z Google Play

Opera Mini dla Androida – oszczędzanie danych i strony zapisane offline

Opera Mini to przeglądarka internetowa z długą historią. Zyskała sobie sympatię użytkowników między innymi dzięki możliwości oszczędzania danych przy przeglądaniu stron. Opera Mini może w locie kompresować strony, które chcesz obejrzeć, a w ustawieniach można wybrać stopień kompresji. W wersji ekstremalnej można nawet wyciąć wszystkie obrazy i zostawić sam tekst. Nie zabrakło też blokowania reklam, które też małe nie są.

Jednak polecam Operę Mini z innego powodu. Poza tym, że pozwala oszczędzać dane, można też zapisać w niej stronę do czytania offline na później. Jest tu czytelna lista zapisanych stron, którą można dowolnie zarządzać. Przy tym samo zapisywanie stron „na potem” jest bardzo łatwe – wystarczy rozwinąć menu i dotknąć „samolocik”. I już masz kolekcję artykułów do czytania, gdy będziesz offline.

Ciekawostka: Opera Mini ma też wbudowany łatwy mechanizm udostępniania plików między dwoma telefonami, na których jest zainstalowana. To idealne rozwiązanie, gdy nie chcesz korzystać z chmury.

Zobacz: Polecane smartfony do gier – sierpień 2021
Zobacz: 10 aplikacji, które mam zawsze pod ręką
Zobacz: Telefon powyżej 3000 zł – TOP 5 na lipiec 2021

Collabora Office – Mobilny LibreOffice prosto z Google Play

Cena: 0 zł. Pobierz za darmo z Google Play

Collabora Office dla Androida

Collabora Office to pakiet biurowy, złożony z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i edytora prezentacji. Jego podstawą jest najpopularniejszy otwartoźródłowy pakiet biurowy – LibreOffice. Pakiet świetnie poradzi sobie z dokumentami zapisanymi w formatach OpenDocument, a także stworzonymi w programach Microsoft Office od wersji 97.

Collabora Office przyda się, jeśli chcesz tworzyć lub przeglądać dokumenty, ale nie masz ochoty na pracę z kontem Google, nie chcesz synchronizacji z chmurą i nie zamierzasz zakładać konta Microsoft. Możliwości mobilnego pakietu Collabora Office wcale nie zostają w tyle za desktopowym LibreOffice. Jedynie obsługa na dotykowym ekranie nie jest najszczęśliwszym pomysłem, ale to bolączka wszystkich pakietów biurowych. Tu przynajmniej nie ma reklam, logowania i wszystko jest dostępne za darmo.

Zobacz: 5 aplikacji dla Androida, które musisz mieć – część 61
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które musisz mieć – część 60

Prosty kalendarz – Niby prosty, ale elastyczny

Cena: 0 zł, opcjonalny zakup w aplikacji. Pobierz z Google Play za darmo

Prosty kalendarz dla Androida

Simple Calnedar to po prostu prosty kalendarz. To otwartoźródłowa aplikacja, która może działać w pełni offline i nie wymaga logowania do żadnej chmury. Oczywiście można importować kalendarze z innych źródeł i skorzystać z synchronizacji z chmurą Google czy własny serwerem Dav, ale to całkowicie opcjonalne. Jeśli szukasz kalendarza lokalnego, to będzie doskonały wybór. Zwłaszcza że można korzystać z różnych widoków – dziennego, miesięcznego, tygodniowego albo z listy zadań i spotkań. Aplikacji towarzyszy 6 praktycznych widżetów.

W płatnej wersji kalendarz ma sporo możliwości personalizacji, w tym 42 motywy kolorystyczne i 2 dodatkowe widżety z 7 motywami. Można też dodać wybrane kalendarze z bazy liczącej ponad 560 kalendarzy – od świąt w różnych krajach po program telewizyjny. Jest nawet pogodynka.

Solid Explorer – Solidny eksplorator plików dla Androida z szyfrowaniem

Cena: trial 14 dni za darmo, potem 8,99 zł. Pobierz z Google Play

Solid Explorer dla Androida

Solid Explorer to menedżer plików, który co prawda może działać online z dyskami w chmurze, ale nie musi. Polecam go, bo nie tylko nie wyśle nigdzie plików bez wiedzy użytkownika, ale jeszcze pozwoli je zaszyfrować algorytmem AES. Spokojnie, nie musisz się przejmować pamiętaniem haseł i szyfrowaniem plików z powrotem po każdym otwarciu – wszystko zostanie zabezpieczone odciskiem Twojego palca. Korzystanie z zabezpieczeń jest dzięki temu banalnie proste.

Solid Explorer może też korzystać z zewnętrznych nośników podłączonych do telefonu i zaglądać do wnętrza różnych formatów archiwów. Ponadto ma wbudowany serwer FTP, co ułatwia przeglądanie plików na telefonie z innego telefonu czy komputera – tu także można obejść się bez dostępu do internetu, wystarczy podłączyć jedno urządzenie do Wi-Fi drugiego. Na plus działa też szybkie wyszukiwanie plików dzięki indeksowaniu i możliwość znalezienia plików zajmujących najwięcej miejsca. Wisienką na torcie jest możliwość zmiany zestawu ikon.

Karta GPS – Mapy i nawigacja offline na telefon

Cena: 0 zł, opcjonalne zakupy w aplikacji. Pobierz z Google Play za darmo

Karta GPS – darmowa nawigacja offline dla Androida

Nawigacja offline to jedna z najbardziej potrzebnych funkcji smartfonu. W końcu, jeśli jesteś offline, jest spora szansa, że jesteś też poza domem. Do tego polecam aplikację Karta GPS, która pobiera mapy wybranych krajów do pamięci telefonu. Apka ta korzysta z otwartych zasobów projektu OpenStreetMap, tworzonego przez społeczność. Przez lata działania inicjatywy udało się stworzyć bardzo dobrą mapę i na bieżąco ją aktualizować. Do tego Karta Software dorzuca swoje poprawki.

Karta GPS pozwala wyszukiwać miejsca offline i wyznaczy do nich trasę samochodową bądź pieszą. W większości przypadków do wyboru będziemy mieć kilka tras z oszacowaną odległością i czasem dojazdu. Można też skorzystać z Karta GPS, by poznać najbliższą okolicę, znaleźć ciekawe miejsca do odwiedzenia, gastronomię, warsztat, sklepy i tak dalej. Jest tu oczywiście jasny i ciemny motyw mapy, w wielu miejscach pokazane zostaną także bryły budynków w widoku 3D mapy. 

Płacąc niewielkie kwoty, można usunąć z aplikacji reklamy, dołączyć więcej głosów, dodać dane o fotoradarach i natężeniu ruchu drogowego. Jeśli zaraz po instalacji nie zobaczysz wskazówek nawigacji po polsku, możesz dodać ręcznie głos systemowy (syntezator mowy Google). Ciekawostką jest tu system ostrzegania o jeździe pod prąd na trasach szybkiego ruchu, opracowany z pomocą firmy Bosch. Najważniejsze jest jednak, że można nawigować offline, za darmo i bez zakładania kolejnego konta.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kumiko SHIMIZU (Unsplash), wł.

Źródło tekstu: wł.