Jak okraść bankomat? Wystarczy zabawka

Ładunki wybuchowe czy szlifierka, a może dedykowane urządzenie do hakowania? Nic z tych rzeczy, bo złodziejom z francuskiego Reims wystarczyła zabawka. Tak pozyskali bagatela 147 tys. dol. (ok. 726 tys. zł).

Piotr Urbaniak (gtxxor)
11
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jak okraść bankomat? Wystarczy zabawka

Jeśli okazja czyni złodzieja, to bankomaty mają przechlapane, wszak często, stojąc wprost pod nosem, kuszą pokaźną ilością zgromadzonej gotówki. I nie da się ukryć, złodzieje dość regularnie podejmują próby jej pozyskania, działając zarówno technikami hakerskimi, jak i metodą brutalnej siły. 

Dalsza część tekstu pod wideo

W tym kontekście jednak we Francji wydarzyło się coś niebywałego, bo napastnicy przeprowadzili atak, którego inspirację możemy znaleźć co najwyższej w Hollywood. Posłużył im do tego niewielki konsumencki dron DJI Mini.

Z bankomatu wyparowało 147 tys. dol. Policja oniemiała

Dosłownie wyparowało. Pracownicy filii spółdzielczej Caisse d'Epargne, ku swojemu zdziwieniu, 22 maja odkryli, że kaseta z gotówką tamtejszego bankomatu jest pusta. Co jednak najciekawsze, zawiadomiona wówczas policja nie odkryła żadnych śladów włamania ani manipulacji przy urządzeniu. 

Uszkodzona była jedynie kratka wentylacyjna, ale, jak określono, stanowczo zbyt mała, by pomieścić człowieka. Za to zmieścił się dron.

Scena jak w dobrym filmie szpiegowskim

Jak ustalono na bazie filmów z monitoringu, napastnicy wlecieli miniaturowym dronem DJI Mini do pomieszczenia technicznego, by zlokalizować przycisk otwierający drzwi. Później, korzystając jeszcze z teleskopowego wysięgnika z przymocowanym lusterkiem, dostali się do środka.

W końcu, dzięki znajomości poufnego kodu serwisowego, wydobyli pieniądze - a znali go, gdyż jeden z nich był wcześniej serwisantem w banku. 

Bilans incydentu to skradzione 147 tys. dol. (ok. 726 tys. zł), choć, jak zapewniają francuskie służby, przestępcy nie zdążą z tego majątku skorzystać. Według prokuratury w Reims, dwóch zostało już złapanych, a dalsze czynności dochodzeniowe nabierają tempa.